Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/pri-ppz.png

Sigal Prishtina i bashkohet Golden Eagle Yllit në finaleSigal Prishtina ka mundur Ponte Prizrenin 75:79 (20:22, 20:10, 17:26, 18:21), për t’u kualifikuar në finale të Kupës së Kosovës.

Ndeshja nisi e baraspeshuar, ku në çerekun e parë u zhvillua lojë e niveluar dhe asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej në epërsi, derisa kjo pjesë përfundon 20:22. Edhe perioda e dytë në fillim ishte e barabartë deri katër minuta nga fundi pranë rezultatit 32:32, ku prizrenasit me një seri prej 8:0, e përfundojnë pjesën e parë në të mirë të tyre 40:32.

Pesë minutat e parë të pjesës së dytë ishin të barabartë, por më pas prishtinasit morën lojën në duar dhe nga 50:43, përmbysin rezultatin në 52:58, kurse shifrat në semafor pas 30 minutash ishin 57:58. 10 minutat e fundit ishin shumë interesant, megjithatë, bardhekaltrit e nisën më mirë këtë pjesë duke pasur epërsi 63:72.

Ponte nuk dorëzohet dhe hyn në njseri prej 9:0, duke barazuar shifrat në 72:72, 2 minuta nga fundi. Në çastet e fundit, Prishtina ishte më e vëmendshme dhe triumfon 75:79.

Sigal Prishtina në finale do të përballet me Golden Eagle Yllin, takim që zhvillohet të dielën.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera