Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Ashleigh-Barty-at-Australian-Open-after-win.jpg

Teniserja nr.1 e botës nuk merr pjesë në US OpenNumri 1 i botës, Ashleigh Barty, nuk do të marrë pjesë në US Open.

24-vjeçarja australiane vendosi për të mos shkuar në Shtetet e Bashkuara për Slamin e dytë të sezonit që do të zhvillohet në New York, sidoqoftë tenistja nga Queenslandi është e pavendosur nëse do të marrë pjesë apo jo gjithashtu edhe në Slamin Francez, me turneun e Roland Garrosit, që është programuar në kalendar vetëm dy javë pas aktivitetit të përvitshëm në Flushing Meadows.

Tenistja me origjinë aborigjene vendosi për të mos marrë pjesë në Slamin Njujorkez, për shkak të frikës së përhapjes së virusit COVID-19.

Ash Barty e konfirmoi vetë lajmin, duke shpjeguar se pas këshillimit me stafin e saj vendosi për të mos udhëtuar fare drejt Shteteve të Bashkuara, duke hequr dorë kështu si nga turneu i Cincinnatit Western & Southern Open ashtu edhe nga Turneu i Madh US Open për vitin 2020.

Barty deklaroi se i pëlqejnë shumë këto dy turne, por ajo u justifikua duke shtuar se preferoi për të bërë një zgjedhje të tillë për të shmangur pikërisht rrezikun e madh që ekziston këto kohë përtej Atlantikut, për t’u infektuar nga pandemia e koronavirusit.

24-vjeçarja bëri të qartë se nuk ndihet aspak mirë për t’i vënë pjesëtarët e stafit të saj në një pozitë të tillë të vështirë.

Ashleigh Barty tha se i uron Federatës Amerikane të Tenisit, që merret me organizimin e këtij turneu gjithë të mirat dhe tenistja australiane premtoi se do të rikthehet vitin e ardhshëm për të marrë pjesë normalisht në Flushing Meadoës.

Për hir të së vërtetës Barty është kampionia në fuqi në Roland Garros, prandaj nuk përjashtohet mundësia që numri 1 i botës të ketë preferuar një zgjedhje të tillë pikërisht me qëllimin për të ruajtur energjitë për të mbrojtur me sukses titullin e edicionit të kaluar, kur në dheun e kuq parizien mposhti në finale tenisten e re çeke, 21-vjeçaren Marketa Vondrousova.

Ajo deklaroi se do të shpallë vendimin për pjesëmarrjen ose jo në Slamin Francez në javët e ardhshme.

Duke lënë mënjanë sfidat kualifikuese përgjatë tureve paraeliminatore US Open do të startojë më datë 31 gusht, ndërsa si afat kohor për pranimin e sportistëve pjesëmarrës është përcaktuar data 29 korrik.

Ash Barty respektoi më së miri datën e vendosur nga organizatorët, megjithatë nuk përjashtohet mundësia që në katër javët e ardhshme të tërhiqen sportistë të tjerë, të cilët për momentin ndoshta janë duke pritur një përmirësim të situatës në Amerikën e Veriut.

Tenistja nga Queenslandi e kishte bërë të qartë prej kohësh që do të mungonte në edicionin e vitit 2020 të turneut të Cincinnatit, aktivitet që në fakt sivjet nuk do të mbahet në Ohio, por në Qendrën Kombëtare Tenistike Billie Jean King, në Flushing Meadows – Corona Park, vendim që në njëfarë mënyre i parapriu edhe lajmit për të mos udhëtuar fare në Shtetet e Bashkuara, për të marrë pjesë në US Upen.

Në Shtetet e Bashkuara numri i viktimave ka shkuar afërsisht 155.000 dhe në këtë vend regjistrohen çdo ditë më shumë se 65.000 raste të reja infektimesh.

Sikur të mos mjaftonin rregullat e shumtë të përcaktuar për kufizimin e lëvizjeve, apo qoftë edhe masat e forta shtrënguese për të gjithë ata që udhëtojnë nga Evropa për në Shtetet e Bashkuara gjërat mbeten vërtet shumë të paqarta në lidhje me numrin pjesëtarëve që i lejohet çdo tenisti apo tenisteje për të mbajtur me vete në New York.

Pra përveç regjimit të detyrueshëm 14-ditor të karantinës, tenistët dhe tenistet pritet të privohen edhe nga lëvizja e lirë në qytetin më të populluar të Sheteve të Bashkuara, prandaj edhe shumë sportistë janë shfaqur skeptikë për të marrë pjesë sivjet në Slamin Amerikan.

Te meshkujt dy tenistët më të mirë të botës, Novak Djokovic dhe Rafael Nadal figurojnë të regjistruar në listën e emrave pjesëmarrës, megjithatë, nëse Nole ka lënë të kuptohet që do të udhëtojë drejt Amerikës së Veriut, teksa ka filluar të stërvitet me topat e rinj të këtij eventi, Rafa në krahun tjetër nuk e ka konfirmuar ende praninë e tij në Neë York.

Ashleigh Barty është emri më i fundit që i bashkangjitet një liste të gjatë tenistesh që kanë deklaruar me kohë se nuk do të marrin pjesë sivjet në US Open si: Simona Halep, Bianca Andreescu, Naomi Osaka, Angelique Kerber dhe Elina Svitolina.

Pra ndryshe nga meshkujt te femrat do të mungojnë dy tenistet më të mira të botës, por gjithashtu konfirmohet edhe mungesa e 5 nga 10 tenisteve më të mira të klasifikimit WTA, ndërsa nga Federata ATP nuk do të jenë tenistë si Stan Wawrinka, Fabio Fognini, Jo-Wilfried Tsonga dhe Gael Monfils, por gjithsesi numri I tyre pritet të shihet në ditët në vazhdim.

Të fundit

Guardiola nuk ndalë blerjet

Skuadra e Manchestee City nuk ka ndërmend të ndalet në merkaton e verës. Pas blerjes së Natan Ake, trajneri Pep Guardiola, dëshiron edhe më tej të forcojë mbrojtjen, ndërsa zgjedhja e parë

FFK reagon për Dritën dhe të drejtat televizive

Federata e Futbollit të Kosovës ka reaguar sot pas situatës së shkaktuar për anulimin e ndeshjes ndërmjet Dritës dhe Linfieldit, e vlefshme për finalen e fazës parakualifikuese të Champions

Levante nuk e lëshon lehtë Armando Sadikun

Në fillim të merkatos verore, Armando Sadikun e kërkoi Arisi i Selanikut, e pastaj edhe Pogon Shçzecin në Poloni. Por të dy skuadrat bënë oferta shumë të ulta ekonomike, nën 1 milion euro q

Detaje të reja rreth të ardhmës së Muriqit

Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano, raporton se Lazio është në bisedime të avancuara për të nënshkruar me Vedat Muriqin nga Fenerbahce. Duket se Lazio do ta mbyll transferimin e Muriqit

Sanchez i pasigurt

Alexis Sanchez është në dyshime për ndeshjen gjysmëfinale të Ligës së Evropës, me klubin që ka konfirmuar se ai vuante nga një lëndim gjatë ndeshjes kundër Leverkuseni. Inter mposhti 2:1

Anulohet ndeshja Drita vs. Linfield, pas testeve pozitive me Covid-19

Është anuluar dueli final i fazës paraeleminatore të Ligës së Kampionëve ndërmjet Dritës dhe skuadrës irlandeze Linfield. Informacioni është konfirmuar nga zyra e mediave në UEFA për Gaz

Info Tjera