Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/uefa.jpg

UEFA po mendon t’ia marrë të drejtën e organizimit të ndeshjeve tri qyteteve të mëdha evropiane për Euro 2021UEFA po mendon të bëjë disa ndryshime sa i përket organizimit të Kampionatit Evropian Euro 2021, por që do të mbahet këtë vit.

Qytetet si Dublin (Irlandë), Glasgow (Skoci) dhe Bilbao (Spanjë) mund të humbasin të drejtën për të organizuar ndeshjet e Kampionatit Europian, që do të zhvillohet këtë verë.

Turneu, i cili është shtyrë një vit për shkak të pandemisë së coronavirusit, ishte planifikuar fillimisht të zhvillohej në 12 qytete, në 12 vende europiane, por UEFA po merr në konsideratë mundësinë për ta ndryshuar planin fillestar për shkak të pamundësisë për të lejuar praninë e tifozëve në disa stadiume.

Estadio San Mames – Bilbao

Bisedimet për ndryshimin e formatit po vijojnë, pasi institucioni më i rëndësishëm evropian i futbollit kërkon me çdo kusht që në stadiume të ketë një numër të caktuar tifozësh, ose më saktë të paktën 25% të kapacitetit tyre.

Për momentin ndeshjet e kampionateve kombëtare në Evropë po luhen me dyer të mbyllura shkaku i rrezikut të madh nga COVID-19.

Hampden Park – Glasgow

Stadiumi ‘Aviva’ në Dublin, ‘Hampden Park’ në Glasgow dhe ‘Estadio San Mames’ i Bilbaos janë në rrezik për shkak të mungesës së garancive për numrin e tifozëve që mund të akomodojnë deri në qershor.

Aviva stadium – Dublin

UEFA është e gatshme të heqë nga lista disa stadiume, që nuk mund të garantojnë një numër të caktuar spektatorësh gjatë zhvillimit të Europianit.

Megjithëse Britania ka pasur shpërthimin më vdekjeprurës të conovirusit në Evropë, programi i saj i vaksinimit është më efikasi dhe ka rritur besimin e UEFA-s për t’i dhënë Londrës të drejtën e organizimit të shtatë ndeshjeve në stadiumin Wembley, përfshirë gjysmëfinalet dhe finalen në korrik.

Të fundit

Juventusi do t’i shesë Ramseyn dhe Rabiotin, zëvendësimet e tyre janë gati

Juventusi ka vendosur të shesë dy mesfushorët, Aaron Ramsey dhe Adrien Rabiot këtë verë. Sipas gazetës La Repubblica, dy mesfushorët nuk përshtaten më në planet e klubit për të ardhmen, p

Al Khelaifi tregon të ardhmen e Mbape dhe Neymar

Presidenti i PSG-së, Nasser Al Khelaifi ka dërguar mesazh të fortë lidhur me të ardhmen e dyshes Kilian Mbape dhe Nejmar, derisa zbuloi se duan trofeun e Ligës së Kampionëve. Al Khelaifi ka zb

Sonte luhen dy super ndeshje

Sonte do zhvillohen dy super përballje, ndeshjet kthyese të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Borussia Dortmund do e mirëpres Manchester Cityn, derisa Liverpool i bën ‘konak’ Real Mad

Tuchel kërkon kujdes dhe angazhim maksimal ndaj Portos

Edhe pse ka shënuar një fitore me rezultat 2-0 në ndeshjen e parë, trajneri i Çellsit, Thomas Tuchel, ka kërkuar nga lojtarët e tij të kenë kujdes dhe të shfaqin seriozitetin maksimal në nd

Katër skuadra në garë për trofeun e çmuar të Ligës Unike

Mesjava në Durrës pritet të jetë shumë e ‘nxehtë’. Të martën dhe të mërkurën do të zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale të Ligës Unike, takimi për vendin e tretë dhe finalja e madhe.

Ibrahimovic do rinovojë sërish me Milanin

Prej ditësh është e ditur se Zlatan Ibrahimoviç do të firmosë rinovimin e kontratës së tij me Milanin. Kontrata e tij pritet të jetë një-vjeçare deri në vitin 2022. Sipas të përditshmes

Info Tjera