Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/bayren1.jpeg.jpg

Virusi rrezikon klubin e madh gjermanKatër lojtarë të Bayren janë infektuar në 2021 nga COVID.

Dy nga këta në javën që shkoi.

A do të karantinohet skuadra kampione e Gjermanisë?

Autoritetet shëndetësore nuk e përjashtojnë si mundësi.

Në Mynih numri është rritur ndjeshëm duke mos kursyer as skuadrën më të titulluar në Bundesligë.

Klubi gjerman, edhe pse ka rritur numrin e testimeve dhe masat e sigurisë, prapë nuk i ka shpëtuar virusit.

Për ashpërsimin e masave si dhe një izolim të mundshëm të skuadrës në të ardhmen, nëse numri i lojtarëve vazhdon të rritet ka folur ministria e Higjienës dhe Shëndetit në Gjermani.

“Ministria ka të drejtë të izolojë një skuadër dhe ta pengojë atë për të zhvilluar ndeshjet nëse ajo ka raste të shumta infektimesh. Kjo do të thotë se masat e marra nga klubi përkatës nuk janë respektuar dhe për këtë duhet të kontrollohen me imtësi. Nëse inspektorët tanë do të vërenin një shkelje, atëherë aktiviteti për atë skuadër do të ndërpritej menjëherë”, bën me dije zyra e shtypit e autoriteteve për menaxhimin e pandemisë, edhe pse në deklaratë nuk u përmend asnjë skuadër në veçanti.

Në Bundesligën gjermane ka mbizotëruar një monitorim i mirë i situatës, kjo ka çuar edhe në numrin e pakët të rasteve me lojtarë të infektuar.

Rasti i Bajernit mund të jetë i veçuar duke konsideruar edhe faktin që skuadra udhëtoi në Doha të Katarit dhe numri i të infektuarve atje është i lartë duke bërë që rreziku për infektim është shumë i mundshëm.

Në Mynih shpresojnë që rasti Myler të jetë i fundit dhe skuadra t’i rikthehet normalitetit.

Të fundit

Manchester Unitedi i ofron 85 milionë euro për mbrojtësin e Real Madridit

Manchester Unitedi është i gatshëm ta derdhë një shumë të majme parash për qendërmbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane, sipas mediave spanjolle. Gjiganti i Premierligës Manchester Unit

Bastisje në zyrat e Barcelonës: Arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Është arrestuar ish-presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, bashkë me shefin ekzekutiv të klubit, Oscar Grau dhe shefin për çështje ligjore, Roman Gomez Ponti, në lidhje me skandalin

Guardiola konfirmon transferimin e Garcias tek Barça

Menaxheri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka konfirmuar se Eric Garcia do jetë lojtar i Barcelonës. Eric Garcia do veshë fanellën e Barcelonës sezonin e ardhshëm, këtë e ka konfirmuar Pep G

Krerët e FBK-së ftohen në Kongresin e FIBA-s më 3 qershor

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) ka bërë të ditur se do të organizojë Kongresin e saj të dytë Afatmesëm më 3 qershor 2021. “Duke pasur parasysh situatën aktuale me pandeminë

Liverpool ka gati zëvendësuesin e Klopp

Zëra të shumtë kanë nisur të spekulojnë se Jurgen Klopp mund të largohet nga drejtimi i Liverpool në fund të sezonit. Pas plot 6 vitesh në krye të “The Reds”, trajneri gjerman duket se

Messi çon Barçën afër kreut

Kur Lionel Messi është në formë, Barcelona fiton pa probleme. Argjentinasi ishte vendimtar sot në fitoren 2-0 që mori ekipi katalanas në fushën e Sevilla-s, e cila vinte pas 6 fitoreve radhazi

Info Tjera