Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Actualidad_384223237_118195908_1706x960.0.jpg

Zbulohet ideatori i SuperligësSuperliga ka dështuar, të paktën për momentin.

Ideja e Florentino Perez dhe Andrea Agnelli-t nuk ka funskionuar.

Megjithatë, mbrapa hipotezës për krijimin e një kompeticioni për pak të zgjedhur duket se janë vite e vite reflektime dhe mendime të udhëhequra nga një personazh që s’ka pak që ka dalë nga skena e futbollit ndërkombëtar, ish-presidenti i Barcelona-s, Josep Maria Bartomeu.

Sipas Gazzetta dello Sport, në fakt, ish-numri një i katalanasve ka qenë mes të parëve që ka hedhur hipotezën e një kompeticioni të tillë.

Nëse tani duket se dy liderët kryesorë janë Florentino Perez dhe Andrea Agnelli, ka qenë pikërisht Bartomeu që ka menduar për një Superligë.

Prestigjiozja italiane ka bërë të ditur se bisedimet e para kanë filluar në sezonin 2015/16, të kryesuara nga ish-presidenti blaugrana.

Deri në 2020-ën, Bartomeu ka çuar përpara çdo strategji në heshtje dhe ka informuar ambientin blaugrana vetëm në prag të daljes nga klubi.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera