Sport http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Serie-A-800x450-1.png

Zbulohet se sa do të përfitojnë skuadrat në Seria A në këtë sezonKampion i i ri në Itali, skuadra e Interit do fitojë 23.4 milionë euro, dhe është diferenca prej tre milionë eurove mes pozitës së dytë dhe të tretë.

Siç raporton “Calciofinanza”, ky edicion i Seria A ka vlerë rreth 1.1 miliard euro dhe gjysma e tyre do ndahet mes 20 skuadrave që ishin pjesëmarrëse në Seria A.

Rreth 20 për qind do jetë për mbështetësit e klubit, derisa 30 për qind e të mbeturave varet nga paraqitjet, pra 15 për qind nga paraqitjet këtë edicion dhe 15 për qind nga rezultatet që nga viti 1946.

Inter që ka fituar Seria A pas plotë 11 viteve do fitojë 23.4 milionë euro, por Milani, Atalanta dhe Napoli mund të përfundojnë pas “Neurazzurëeve”.

Milan përballet me Atalantan, derisa Napoli e pret Veronën. Juventus luan në shtëpi ndaj Bolonjas dhe i duhet fitore që të përfundojë në top katër, por nga ana tjetër Napoli ose Milan duhet të dështojnë për t’i arkëtuar pikët e plota.

Kush përfundon në top katër do këtë më shumë fitim nga ana ekonomike, e kjo falë çmimeve të Ligës së Kampionëve.

Inter dhe Atalanta kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve dhe dy vendet e tjera mbesin në garë nga tri skuadra, Milan, Juventus dhe Napoli.

Çmimet e Seria A duke u bazuar në renditje:

23,4m, 2. 19,4m, 3. 16,8m, 4. 14,2m, 5. 12,5m, 6. 10,9m, 7. 9,3m, 8. 8,3m, 9. 7,4m dhe 10. 6,3m.

Të fundit

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Shuhen ëndrrat e Juves dhe Real Madrid

Pol Pogba prej vitesh ka qenë jo pak i dyzuar për të ardhmen e tij, shpesh i pa lumtur në “Old Traford” duke shprehur hapur dëshirën e tij për të ndryshuar ambient. Mesfushori francez nuk

Francë – Gjermani, formacionet e mundshme

Franca dhe Gjermania do të ballafaqohen sonte në stadiumin “Alianz Arena”, dhe mbase kjo do të jetë edhe sfida më interesante deri më tani në Euro 2020. Të dy kombëtaret vijnë në këtë

Pogba drejtë rikthimit tek Juventus

Emri i Paul Pogba lidhet me Juventusin në çdo seksion të merkatos. Mesfushori francez ka luajtur për bardhezinjtë në vitet 2012-2016, periudhë gjatë së cilës fitoi 8 trofe. Me ekipin italian

Info Tjera