Të tjera http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/received_564144714275045-2-e1596711026130.jpeg

Kosova pëson ulje në të bërit biznesDhoma Evropiane (European Chamber), ka nxjerrë raportin e fundit për vitin 2020.

Në këtë raport vendi ynë ka marrë pikë negative sa i përket të bërit biznes.

Bazuar në raport, Kosova ka marrë vetëm 55 pikë.

Sipas EuCham klimë më të keqe për të bërë biznes sesa Kosova nga vendet e rajonit janë Shqipëria (51 pikë) dhe Bosnja e Hercegovina me 51 pikë.

European Chamber ose siç njihet ndryshe EuCham është një organizatë e pavarur, joqeveritare, e cila vlerëson të bërit biznes në Evropë.

Në raportin e fundit për vitin 2020, EuCham ka vendosur Danimarkës në krye të renditjes së rezultateve me 86 pikë, e ndjekur nga Suedia, Norvegjia, Finlanda, dhe Zvicra.

Pjesë të këtij raporti janë 46 vende nga Evropa dhe rezultati i EuCham për një vend reflektohet në një shkallë nga 0 në 100, ku 0 përfaqëson performancën më të dobët dhe 100 paraqet më të mirën.

Vlerësimi i EuCham bazohet në të dhënat e Bankës Botërore dhe indekseve ekonomike të Transparency International.

Të fundit

Pas të reshurave, vjen acari dhe ditët e akullta

Pas të reshurave, në pjesën e dytë të javës vjen acari dhe ditët e akullta.  Në fundjavë temperaturat minimale mund të zbresin edhe nën -10C. Sipas Prishtina Weather, ditën e mërkurë ka

Si është të punosh në një aeroport në kohë pandemie?

Gaelle Simon, punëtor për kontrollin e dokumenteve dhe bagazheve në aeroportin belg në Bruksel, dikur ndihej me fat që punonte në aeroport. “Është një familje kaq e madhe dhe e dashur”, t

Kush ka fat sot?

Dashi – Hëna do të jetë e pranishme në shenjën tuaj duke favorizuar jetën sentimentale. Nga ana tjetër planeti Mars do të jetë shumë i favorshëm në këtë periudhë. Në punë, nëse

Horoskopi i dates 28 shtator

Dashi Nesër do të keni një energji të mirë, të nevojshme për të përballuar ditën tuaj. Tani e tutje, problemet e punës do të fillojnë të zgjidhen vetë. Sa i përket dashurisë, megjitha

DASh vlerëson lart sektorin financiar në Kosovë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për klimën e investimeve për vitin 2020 për Kosovën, ku është dhënë vlerësim i lartë për sistemin financiar të vendit. Raporti thekso

Sabri Fejzullahu dhe gruaja e tij, pajisen me pasaporta shqiptare

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ditën e sotme (e mërkurë) ka bërë të ditur se është pajisur me pasaportë shqiptare së bashku me gruan e tij, Nera Fejzullahun. Lajmin e ka nd

Info Tjera