Të tjera http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/vitamin-d-e1599480093337.jpg

Rëndësia e vitaminës DVitamina D është thelbësore për një mori funksionesh trupore, përfshirë forcimin e eshtrave dhe muskujve dhe lehtësimin e funksionit të duhur nervor.

Shumica e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit dhe duhet të marrin suplemente, por në të vërtetë mund të merrni shumë gjëra të mira kur bëhet fjalë për D.

Në një studim të fundit kanadez, studiuesit matën densitetin e kockave te pjesëmarrësit që merrnin 0.1mg ose 0.24 mg të vitaminës D çdo ditë.

Gjatë tre viteve, dendësia minerale e eshtrave në të vërtetë ra më së shumti në grupin që merrte dozën më të lartë, duke ardhur me humbje prej 3.6 përqind në përgjithësi, krahasuar me grupin 0.1 gram, i cili pati një rënie prej 1.4 përqind.

“Rezultatet tona rrisin mundësinë e dëmtimit me doza më të larta të vitaminës D,” thotë David Hanley, M.D., endokrinolog në Universitetin e Calgary dhe një studiues kryesor në studim.

“Në të rriturit e shëndetshëm që nuk janë të mangët, doza në ose mbi 0.25mg në ditë nuk japin ndonjë përfitim tjetër për shëndetin e kockave.”

Qëndroni kursin duke marrë 0.15mg të rekomanduara çdo ditë dhe zgjidhni shtesa që përmbajnë vitaminë D3 (kolecalciferol) sesa D2 (ergocalciferol).

D3 është ajo që trupi e bën natyrshëm në përgjigje të ekspozimit të rrezeve të diellit, thotë Hanley.

Të fundit

DASh vlerëson lart sektorin financiar në Kosovë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për klimën e investimeve për vitin 2020 për Kosovën, ku është dhënë vlerësim i lartë për sistemin financiar të vendit. Raporti thekso

Sabri Fejzullahu dhe gruaja e tij, pajisen me pasaporta shqiptare

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ditën e sotme (e mërkurë) ka bërë të ditur se është pajisur me pasaportë shqiptare së bashku me gruan e tij, Nera Fejzullahun. Lajmin e ka nd

Teleskopi më gjigant që keni parë ndonjëherë

Si e provoni sensorin e ri për kamerën dixhitale më të madhe në botë? Sigurisht që bëni një foto të brokolit. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por format e ndërlikuara që gjenden n

Mbahet në Bruksel takimi i radhës mes dy vendeve

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell dhe emisari special i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak, do të takohen sot me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Ale

Kosova pëson ulje në të bërit biznes

Dhoma Evropiane (European Chamber), ka nxjerrë raportin e fundit për vitin 2020. Në këtë raport vendi ynë ka marrë pikë negative sa i përket të bërit biznes. Bazuar në raport, Kosova ka ma

10 mënyra për ta mbajtur shtëpinë e freskët në verë

I nxehti gjithmonë bëhet i padurueshëm, sidomos kur shtëpia kthehet në një saun I nxehti gjithmonë bëhet i padurueshëm, sidomos kur shtëpia kthehet në një sauna? Kondicioneri nuk është i

Info Tjera