Të tjera http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/image.jpeg.jpg

Teleskopi më gjigant që keni parë ndonjëherëSi e provoni sensorin e ri për kamerën dixhitale më të madhe në botë?

Sigurisht që bëni një foto të brokolit.

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por format e ndërlikuara që gjenden në versionin Romanesco të kësaj bime janë një kontroll i mirë se jeni duke kapur shumë detaje.

Dhe për kamerën që do të vendoset në Observatorin Vera Rubin në Kili, performanca është gjithçka.

Kjo pajisje 3.2 gigapiksel do të ndihmojë në zhbllokimin e disa prej pyetjeve kryesore të jashtëzakonshme në astronomi.

Kush e di? Mund të na afrojë madje edhe më shumë për të kuptuar ato energji të errët dhe “lëndë të errët” të gërvishtësve kozmikë që duket se po kontrollojnë evolucionin e aq shumë prej asaj që shohim kur shikojmë lart.

VRO do ta bëjë këtë duke bërë atë që mund të përshkruhet vetëm si një hartë mahnitëse e qiellit.

Observatori do të vëzhgojë të gjithë fushën e tij të shikimit  për disa netë për 10 vjet.

Jo vetëm që Rubin do të shikojë pozicionet e miliarda yjeve dhe galaktikave, por gjithashtu do të kapë gjithçka që lëviz ose pulson.

Do të jetë një thesar i të dhënave që do t’i mbajë shkencëtarët të zënë për dekada.

Por, për të ndërmarrë një studim të tillë, VRO ka nevojë për një aparat fotografik të veçantë – si ajo që po përgatitet tani në Laboratorin Kombëtar të Acceleratorit SLAC në Kaliforni.

Në zemër të saj është një aeroplan fokal i gjerë 64cm i përbërë nga 189 sensorë individualë, ose pajisje të bashkuara me ngarkesë (CCD).

Vendosja e tyre e montuar në mënyrë të sigurt dhe e saktë dhe elektronika e tyre komplekse duke folur në unison ka qenë një sfidë e madhe.

Por fotografitë e lëshuara të martën tregojnë se detyra është përfunduar me sukses.

Ekipi SLAC ende nuk posedon të gjithë përbërësit e kamerës, siç janë lentet e saj, kështu që ai përdori një vrimë kunji 150 mikronë për të projektuar imazhet në koleksionin CCD.

Fabrika e bronzit u zgjodh qëllimisht për strukturën e saj shumë të përpunuar të sipërfaqes. Gunga dhe gunga të panumërta. Një ton detaje për të zgjedhur.

Sa të mira janë fotografitë?

Nëse dëshironi t’i shfaqni ato me madhësi të plotë në rezolucion të plotë, do t’ju duhen 378 ekrane televizive me definicion ultra të lartë 4K.

Vera Rubin është kryesisht një projekt amerikan, por me një dimension të fortë ndërkombëtar.

Shkencëtarët britanikë pritet të luajnë një rol të madh në analizën e të dhënave, duke pasur shumë ekspertizë në punën e studimit të qiellit.

VRO ka qenë në lajme kohët e fundit për shkak të cenueshmërisë së saj të mundshme ndaj mega-konstelacioneve satelitore që tani po lëshohen.

Të fundit

Kush ka fat sot?

Dashi – Hëna do të jetë e pranishme në shenjën tuaj duke favorizuar jetën sentimentale. Nga ana tjetër planeti Mars do të jetë shumë i favorshëm në këtë periudhë. Në punë, nëse

Horoskopi i dates 28 shtator

Dashi Nesër do të keni një energji të mirë, të nevojshme për të përballuar ditën tuaj. Tani e tutje, problemet e punës do të fillojnë të zgjidhen vetë. Sa i përket dashurisë, megjitha

DASh vlerëson lart sektorin financiar në Kosovë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për klimën e investimeve për vitin 2020 për Kosovën, ku është dhënë vlerësim i lartë për sistemin financiar të vendit. Raporti thekso

Sabri Fejzullahu dhe gruaja e tij, pajisen me pasaporta shqiptare

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ditën e sotme (e mërkurë) ka bërë të ditur se është pajisur me pasaportë shqiptare së bashku me gruan e tij, Nera Fejzullahun. Lajmin e ka nd

Mbahet në Bruksel takimi i radhës mes dy vendeve

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell dhe emisari special i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak, do të takohen sot me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Ale

Kosova pëson ulje në të bërit biznes

Dhoma Evropiane (European Chamber), ka nxjerrë raportin e fundit për vitin 2020. Në këtë raport vendi ynë ka marrë pikë negative sa i përket të bërit biznes. Bazuar në raport, Kosova ka ma

Info Tjera