Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/Screen-Shot-2016-12-20-at-4.14.46-PM-844x475-1.png

10 qytetet më të vjetra të botësDisa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.   

Gërmimet arkeologjike kanë zbuluar se njerëzit kanë pushtuar Byblos që nga Periudha Neolitike, midis 8800 – 7000 pes.

Për mijëvjeçarë, njerëzit janë mbledhur dhe formuar qytete si një mënyrë për të siguruar mbrojtje, qasje në ushqim dhe ujë, madje madje vetëm për të përmbushur nevojat tona shoqërore.

Arkeologët vazhdimisht po zbulojnë objekte të reja, tempuj dhe vende antike në disa nga qytetet më të vjetra të botës. 

Ndërsa ne nuk mund ta dimë plotësisht moshën aktuale të këtyre qyteteve, provat e gjetura mund të hedhin dritë kur njerëzit u vendosën për herë të parë në disa nga këto qytete.

Pavarësisht, këto vende janë kulturore të rëndësishme dhe një pjesë thelbësore e të kuptuarit të historisë njerëzore.

Këtu janë dhjetë qytetet më të vjetra të banuara në botë.

1. Jericho, Palestinë – 5000 pes 

2. Argos, Greqi – 5000 pes 

3. Byblos, Liban – 5000 pes 

4. Athinë, Greqi – 4000 pes 

5. Susa / Shush, Iran – 4200 pes 

6. Gaziantep, Turqi – 3650 pes

7. Luxor, Egjipt – 3200 pes 

8. Rayy, Iran – 3000 pes 

9. Bejrut, Liban – 3000 pes 

10. Damask, Siri – 3000 pes 

Të fundit

Magjia e dritave shumëngjyrëshe transformon qytetin antik të Beratit

Edhe pse ndodhemi në kohë pandemie në Berat ka filluar zbukurimi i qytetit për festat e fundvitit. Bashkia e Beratit ka nisur këtë vit më herët zbukurimin e qytetit me drita dhe pemën për fe

Fshati më përrallor në botë

Në shumë vende të botës shohim fshtatra të bukura, por fshati Giethoorn, i njohur si “Venecia e Holandës”, po konsiderohet nga ekspertët e botës si një vend magjik, ndryshe i quajtur si

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Info Tjera