Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/udhetime-3.jpg

5 mënyra për të udhëtuar nëpër botë pa pagesëE kujt nuk i pëlqejnë të udhëtoj e të shikoj vende të reja.

Ja disa mënyra si të udhëtoni pa pagesë.

1.Blog udhëtimi!

Blogjet e udhëtimit janë shumë të përhapura në këtë kohë.

Pasi të vendosni veten si një bloger profesionist për udhëtime ju do të keni mundësin për udhëtime plotësisht të paguara në mbarë botën.

Kjo kërkon shumë punë, por është padyshim një mënyrë shumë e mirë për të kombinuar punën dhe argëtimin.

2.Bëhuni instruktor!

Nëse jeni të aftë në diçka, qoftë ajo joga, ngjitje në shkëmb, ski apo edhe zhytje janë sporte dhe aktivitete të zakonshme që mund të gjenden në çdo destinacion të njohur turistik në ditët e sotme.

Kjo ju mundëson të udhëtoni e të udhëhiqni një grup turistik në vende të ndryshme.

3.Punë e përkohshme!

Në rast se jeni duke kërkuar për një punë të përkohshme në një vend ekzotik, Zelanda e Re është një destinacion ideal.

Pasi ajo është e mbuluar me vendpushime dhe plazhe që kërkojnë të punësojnë sa më shumë persona.

Në fakt çdo vend bregdetar është ideal për punë të përkohshme.

4.Puna në bujtina!

Mundësitë e punësimit që ofrohen në bujtina janë mirëmbajtja, pastrimi, recepsionist, administrator, etj.

Gjatë punës tuaj ata ju lejojnë të qëndroni atje falas.

Edhe gjatë kohës që nuk jeni në punë mund të shijoni ambientin.

5.Infermier udhëtimi!

Mund të jetë një nga punët më të dobishme pasi ju lejon të përmbaheni në rrugën tuaj të karrierës dhe njëkohësisht ju jep një mundësi për të eksploruar vende të ndryshme.

Përveç se do të fitoni para ju i keni të mbuluar ushqim dhe akomodimin.

Të fundit

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Info Tjera