Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/avion.jpg

Ekspertët tregojnë si duhet të veproni për të mos u infektuar në avionMbajtja e një sediljeje bosh në avion përgjysmon rrezikun e infektimit të pasagjerëve. Profesori dhe eksperti Arnold Barnett nga Massachusetts ka bërë një studim për të vlerësuar rrezikun e transmetimit të virusi në një Airbus 320 ose Boeing 737 – dy nga më të përdorurit.

Ai zbuloi se rreziku për tu infektuar nëse qëndron në sediljen nga dritarja, kur nuk ka sedilje bosh, është 1 në 7000. Por shanset bien në vetëm një në 14 mijë nëse sedilja ngjitur me pasagjerin lihet bosh. Disa kompani ajrore e kanë miratuar këtë studim dhe po e vënë në zbatim, për udhëtarët nga vendet ku lejohen të udhëtojnë.

Megjithatë, eksperti thotë se është i vetëdijshëm që kompanitë ajrore do të kenë ulje të ndjeshme të të ardhurave.Po shanse zero për tu infektuar ka?

Profesori thotë po: Nëse mes të gjitha vendeve pra sediljeve do të vendosej një shtresë e hollë pleksiglasi dhe pasagjeri bën gjithë rrugën nga terminali në avion me maskë, syze plastike dhe doreza.

Barnett e pranon që studimi i tij nuk përfshin ajrin, por thotë se siguria është më e madhe nëse ajri filtrohet vazhdimisht dhe nuk është ajër i mbyllur si në shtëpi apo bar kafe./TiranaPost

Të fundit

Në “zemër” të Europës bie 25 cm dëborë

Rajoni i “Stelvio Pass” në veri të Italisë sot është zbardhur nga bora. Bima që ka 100 % të njëjtët efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksidente si ibuprofeni Rreth 25 centimetr

Gabimet trashanike që bëni kur paketoni valixhen e pushimeve

Rregulli nr.1: Nëse nuk e ngrini dot çantën apo valixhen, keni marrë me vete më shumë se ç’duhet! Fillimisht bëni një listë të gjërave që do të merrni me vete, të cilën mundësisht h

Udhëtoni sigurt nga ANP “Adem Jashari”

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka ndërmarrë të gjitha masat për të ruajtur shëndetin e udhëtarëve. Që nga hyrja në terminal ku ju presin mjekët për kont

Kapsula Dragon Space X ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës (Video)

Kapsula e Crew Dragon me Z. Behnken dhe Z. Hurley ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës para se të fillojë përpjekjen e saj për ulje në orën e ardhshme.   Udhëtimi i parë i as

Vlora,vetëm një e treta e hoteleve kanë pushues gjatë javës

Pandemi dhe turizëm, do të thotë edhe një sezon i vështirë për operatorët turistikë në Vlorë të cilët çdo ditë po përballen me humbje në financat e tyre. Edhe pse muaji korrik është

Temperatura të favorshme për plazh

Sot është një ditë shumë e përshtatshme për të bërë plazh. Moti në bregdetin shqiptar do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë nj

Info Tjera