Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/20190829193139appp-aebb104d8d854a369c5935ffc18cd23f-aebb104d8d854a369c5935ffc18cd23f-entry.h.jpg

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriotShumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë.

Qipriotët grekë janë të zemëruar dhe duan të marrin përsëri pronat e tyre të braktisura.

Ujërat e paprekur dhe të kaltër në skajet e pabanuara të Varoshas vijnë në kontrast të ashpër me ndërtesat e shkatërruara, që rreshtohen në bregun e detit të kësaj periferie të braktisur të Famagustës.

Për herë të parë në 46 vjet, publiku u lejua të hynte në plazhin e Varoshas në Qipron turke, të shkëputur në veri të Qipros etnike të ndarë.

Qindra njerëz hynë përmes një porte të drejtuar nga policia qipriote turke për të ecur në një rrugë të sapo asfaltuar, që të çon në plazhin që dikur ishte vendpushimi kryesor turistik i Qipros.

Rruga ishte e rrethuar nga të dy anët me shirit policie për të parandaluar këmbësorët që endeshin.

Për disa ishte një moment gëzimi për të parë një moment “historik”. Për të tjerët, si qiprioti grek qipriot Kyriakos Charalambides duke parë në TV nga shtëpia e tij në Nikosia, ishte një moment hidhërimi.

“Edhe pse e prisja këtë, unë u drithërova, ndërsa shikoja ato vende të njohura”, tha Charalambides, një dramaturg, për Associated Press.

“Është një pikëllim që nuk ka ngushëllim … Varosha ka humbur.”

Vendimi, nga Turqia dhe shteti i shkëputur Qipriot Turk i njohur vetëm nga Ankaraja, për të hapur një milje të gjatë të plazhit u dënua plotësisht nga qeveria qipriote greke, e njohur ndërkombëtarisht.

Banorët qipriotë grekë të Varoshas u larguan, ndërsa trupat turke përparuan në 1974, kur Turqia e pushtoi. Që nga ajo kohë, zona u vu nën kontrollin ushtarak turk, u rrethua dhe iu la rrënimit të kohës.

Presidenti qipriot Nicos Anastasiades dënoi hapjen si një “shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar” dhe rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që i konsiderojnë përpjekjet “të papranueshme”.Rezolutat gjithashtu kërkojnë që zona të transferohet në administratën e Kombeve të Bashkuara.

Këshilli i Sigurimit i OKB, aktualisht i kryesuar nga Rusia, do të zhvillojë konsultime të mbyllura për Varoshan të Premten.

Qipriotët grekë kanë frikë se hapja e plazhit është vetëm një hap i parë i Turqisë dhe turqve qipriotë për të marrë plotësisht Varoshën.

Anastasiades tha në një deklaratë të enjten se qeveria e tij tashmë ka protestuar para Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

Ai përsëriti se veprimi “i njëanshëm” mund të pengonte përpjekjet për të rifilluar bisedimet e bllokuara për të ribashkuar ishullin.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell shprehën shqetësim për veprimin dhe thanë se mund të rriten tensionet dhe të minohen përpjekjet për të rifilluar bisedimet.

Ish-banorët e Varoshas protestuan të enjten vonë në një pikë kalimi përgjatë një zone të kontrolluar nga OKB për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj hapjes.

Pika e kontrollit – një nga nëntë nga të cilët grekët qipriotë dhe turqit qipriotë mund të kalojnë në të dyja anët – u mbyll në anën qipriote turke si pjesë e masave për të kundërshtuar përhapjen e COVID-19.

Por zyrtarët turq dhe turq qipriotë këmbëngulin se masa është në të mirë të të gjithëve dhe se të drejtat e pronarëve të pronave qipriote greke nuk preken, pasi tani është vetëm plazhi që po hapet.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha se po zhvillohet një inventar mbi të gjitha pronat brenda Varoshas, për të përcaktuar se çfarë do të ndodhë me pjesën tjetër të saj.

“Tani për tani, hapja e bregdetit dhe disa rrugëve ku nuk ka pronë private ishte e rëndësishme, ”tha Cavusoglu pas një takimi të enjten me homologun e tij grek, Nikos Dendias.

“Do të jetë e dobishme të ndërmerren hapa të tillë që janë në të mirë të të gjithëve, që respektojnë të drejtat e pronës private, pa shkelur vendimet e Kombeve të Bashkuara”, tha Cavusoglu.

Hapja u zhvillua vetëm tri ditë para se qipriotët turq të zgjedhin një udhëheqës të ri për t’i përfaqësuar ata në bisedimet e paqes të lehtësuara nga Kombet e Bashkuara.

Të fundit

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Info Tjera