Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/DRAGON-KAPSULE.jpg

Kapsula Dragon Space X ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës (Video)Kapsula e Crew Dragon me Z. Behnken dhe Z. Hurley ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës para se të fillojë përpjekjen e saj për ulje në orën e ardhshme.


 

Udhëtimi i parë i astronautëve në orbitë nga një kompani private po i vjen fundi. Pasagjerët janë dy astronautë të NASA-s – Robert L. Behnken dhe Douglas G. Hurley – por mund të jetë një hap i parë për më shumë njerëz që shkojnë në hapësirë ​​për një sërë aktivitetesh të reja si pamjet, kërkimet e korporatave dhe riparimi i satelitit.

Ky fluturim i kapsulës së Crew Dragon është duke u operuar nga SpaceX , ndërmarrja e raketave e filluar nga Elon Musk, si pjesë e përpjekjeve të NASA-s për t’iu drejtuar ndërmarrjes private disa gjëra që më parë.

NASA ka punësuar dy kompani – SpaceX dhe Boeing – për të siguruar transportin e astronautëve në dhe nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, dhe SpaceX ishte e para që ishte e gatshme për të marrë astronautët në orbitë, duke nisur Z. Behnken dhe Z. Hurley në maj .

Pas 63 ditësh në stacionin hapësinor, Z. Behnken dhe Z. Hurley reboarduan Dragon Crew dhe u zhvendosën nga stacioni hapësinor të Shtunën në mbrëmje.

Të fundit

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Njihuni me fshatin historik shqiptar në Bullgari

Referuar shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare nga trojet kombëtare, një ngulim i madh e plot histori është një fshat i fisëm shqiptar, më saktësisht në Bullgari, pranë ish-kryeqytetit

Pishinat e mrekullueshme që i ka falë natyra (Foto)

Pishinat e travertinës në Pamukkale, Turqi, janë një fenomen natyror. Ato formohen përmes grumbullimit të mineralit karbonat, nga ujit që rrjedh. Kjo mrekulli e natyrës tërheq turistë nga e

Info Tjera