Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/kufiri-kosove-shqiperi-1100x620-1-768x433-1.jpg

Mbi 15 mijë automjete kaluan kufirin drejtë ShqipërisëMe mijëra shqiptarë nga Kosova janë nisur mëngjesin e sotëm drejt bregdetit tonë, por siç ndodh kur ka fluks, janë bllokuar në doganë.

Mësohet se në Pikën e Kalimit Kufitar të Morinës, vetëm për dy orë kanë kaluar nga Kosova në drejtim të Shqipërisë mbi 15 mijë automjete, personale si dhe autobusë.

Për shkak të fluksit dhe radhëve të gjata, autoritetet e doganës janë detyruar të punojnë me procedurë të përshpejtuar.

Edhe kjo fundjavë, ashtu si të gjitha fundjavat e kaluara gjatë verës, dogana e Morinës nuk i ka shpëtuar dyndjes shqiptarësh nga Kosova.

Edhe sinoptikanët kanë parashikuar një fundjavë të nxehtë, të përshtatshme për plazh.

Të fundit

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Njihuni me fshatin historik shqiptar në Bullgari

Referuar shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare nga trojet kombëtare, një ngulim i madh e plot histori është një fshat i fisëm shqiptar, më saktësisht në Bullgari, pranë ish-kryeqytetit

Pishinat e mrekullueshme që i ka falë natyra (Foto)

Pishinat e travertinës në Pamukkale, Turqi, janë një fenomen natyror. Ato formohen përmes grumbullimit të mineralit karbonat, nga ujit që rrjedh. Kjo mrekulli e natyrës tërheq turistë nga e

Info Tjera