Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/72875366_2269088253213408_1327335629666648064_n.jpg

Mikëpritja e Zekit që po befason pushuesitZeki është një prej pasionantëve më të mëdhenj të bjëshkëve të Pejës.

Ai ka ndërtuar në bukuritë e Pejës bujtinën e tij në të cilën pret e përcjell turist nga shumë vende.

Bujtina – Guesthouse LOJZA, që gjendet ne Bjeshkën e Roshkodolit, frekuentohet nga turistë të huaj por nuk mungojnë edhe ata vendorë.

Falë pasionit dhe angazhimit të tij të madh, ai ka arritur të nënshkruaj një kontratë bashkëpunimi me një kompani ndërkombëtare operuese në trekëndëshin mes Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi, si pjesë e “Via Dinarica”.

Në këtë bujtinë mundësohet ushqimi në mëngjes dhe darka.

Një sandëich i shërbehet secilit pjesëmarrës në udhëtimet e ndryshme në këto bjeshkë, pasiqë pushuesit qëndrojnë 1 deri në 2 ditë në bujtinën e Zekit dhe vazhdojnë rrugëtimin e tyre drejtë bjeshkëve të Rugovës.

Në vitin 2018 Help ka mbeshtetur Zekin në ngritjen e kapacitetit të bujtines, gjë që ka ndikuar në permirësimin e kushteve.

Veçantia e kësaj bujtine është koncepti “Off the grid” që nënkupton se nuk varet nga shërbimet publike, veçanërisht furnizimi me energji elektrike.

Pushuesit që vizitojnë këtë bujtinë ndahen të mahnitur nga mikpritja që u ofrohet, andaj ia vlen të vizitoni atë së paku një herë në vit.

Të fundit

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Njihuni me fshatin historik shqiptar në Bullgari

Referuar shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare nga trojet kombëtare, një ngulim i madh e plot histori është një fshat i fisëm shqiptar, më saktësisht në Bullgari, pranë ish-kryeqytetit

Pishinat e mrekullueshme që i ka falë natyra (Foto)

Pishinat e travertinës në Pamukkale, Turqi, janë një fenomen natyror. Ato formohen përmes grumbullimit të mineralit karbonat, nga ujit që rrjedh. Kjo mrekulli e natyrës tërheq turistë nga e

Info Tjera