Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/taj-mahal.jpg

Rihapet pas më shumë se gjashtë muaj mbylljejeNjë nga atraksionet turistike të Indisë, Taj Mahal, pritet të rihapet pas më shumë se gjashtë muaj mbylljeje, deklaruan zyrtarët, pavarësisht se vendi po përjeton raste masive vdekjesh dhe rastesh të reja prej koronavirusit.

India kaloi Brazilin si vendi me barrën e dytë më të lartë të rasteve të koronavirusit në botë, me më shumë se 4,2 milionë raste, pas SHBA-së.

“Taj Mahal, i cili u mbyll në mes të marsit pak përpara bllokimit kombëtar, do të rihapet më 21 shtator”, theksoi zyrtari i departamentit rajonal të turizmit Amit Srivastava.

“Turistët do të duhet të ndjekin të gjitha protokollet Covid-19, të tilla si distanca fizike, të mbajnë maska ​​dhe të dezinfektojnë duart e tyre”, tha ai duke shtuar se ”biletat duhet të blihen në internet”.

Vetëm 5 000 vizitorë do të lejohen të hyjnë në dy turnet ditore, shifër kjo më poshtë se mesatarja ditore prej rreth 25 000 personash.

Godina mahnitëse prej mermeri të bardhë, e famshme si një “monument për dashurinë”, ndodhet në veri të Uttar Pradeshit, një prej pesë shteteve indiane më të goditura nga virusi.

Taj Mahal u ndërtua në mes të shekullit XVII nga perandori Mughal Shah Jahan si një mauzole për mbretëreshën e tij të tretë dhe të preferuar, Mumtaz Mahal.

Të fundit

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Info Tjera