Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/c6eb94a14b452962788b7462ce71fb8b81e7b402.jpeg

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesveNëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni. 

Aescher, Berggasthaus, Gartenwirtschaft, Berge, Alpstei © Foto Herbert Haltmeier, CH 9320 Arbon

Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mbi nivelin e tokës dhe është i vendosur në anë të një mali në Alpet Zviceriane.

Për të arritur atje do t’ju duhet të bëni një udhëtim me teleferik për 20 minuta dhe më pas të ecni në një terren të pjerrët.

Ky restorant është ndërtuar si një shtëpi për mysafirët në vitin 1884 nga disa fermerë të cilët kishin nevojë për një vend për t’u qetësuar teksa dhitë e tyre kullotnin në barin atje.

Të fundit

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Info Tjera