Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/01c.jpg

Shtëpitë më të vetmuara që duhen vizituar (Foto)Ndoshta, çdo person ka një humor të tillë kur dëshiron të heqë dorë nga gjithçka dhe të shkojë përtej tokave të largëta në një cep të izoluar, ku nuk ka shpirt për kilometra përreth, është gjithmonë i qetë dhe i qetë.

Ndoshta, çdo person ka një humor të tillë kur dëshiron të heqë dorë nga gjithçka dhe të shkojë përtej tokave të largëta në një cep të izoluar, ku nuk ka shpirt për kilometra përreth, është gjithmonë i qetë dhe i qetë.

Ndoshta, çdo person ka një humor të tillë kur dëshiron të heqë dorë nga gjithçka dhe të shkojë përtej tokave të largëta në një cep të izoluar, ku nuk ka shpirt për kilometra përreth, është gjithmonë i qetë dhe i qetë.

Ndoshta, çdo person ka një humor të tillë kur dëshiron të heqë dorë nga gjithçka dhe të shkojë përtej tokave të largëta në një cep të izoluar, ku nuk ka shpirt për kilometra përreth, është gjithmonë i qetë dhe i qetë.

Ndoshta, çdo person ka një humor të tillë kur dëshiron të heqë dorë nga gjithçka dhe të shkojë përtej tokave të largëta në një cep të izoluar, ku nuk ka shpirt për kilometra përreth, është gjithmonë i qetë dhe i qetë.

Në planetin tonë, sigurisht, ka shtëpi të vendosura në qoshe të paprekura natyra, larg civilizimit.

Kjo shtëpi e vogël prej druri vepron si një shtëpi dimri dhe ndodhet jo shumë larg nga qytetet e zhurmshme evropiane – në Austri, në rajonin malor të Kaprun.

Aty është pothuajse e pamundur të arrish këtu gjatë reshjeve të borës, por çfarë natyre ka përreth!.

Dhe kjo është Rusia, Karelia.

Shtëpia është menduar për të relaks i veçuar i rrethuar nga natyra, ndodhet 48 kilometra nga Petrozavodsk, jo shumë larg fshatit Konchezero.

Shtëpia, pavarësisht privatësisë së saj, ka gjithçka për një qëndrim të rehatshëm.

Ishulli Westmannaeyar, Islandë.

Ndoshta shtëpia më e largët në Tokë nga civilizimi, e vetmja në ishullin e saj.

Pa rrugë, pa njerëz, vetëm tingulli i oqeanit.

Kjo shtëpi tani tërheq adhuruesit e “turizmit të gjelbër” që duan të largohen nga stresi i qytetit dhe nxitimi sa më shumë që të jetë e mundur.

Edhe në Gjermaninë e populluar dendur, ju mund të gjeni një kënd ideal për introvertët që shmangin komunikimin.

Vini re arkitekturën e pazakontë të kësaj shtëpize në Oberwiesenthal.

Ai nuk është vetëm i vetmuar, ai është gjithashtu shumë origjinal.

Bosnja, Zelenkovac.

Shtëpia thjesht humbet mes një pylli të dendur, duke u fshehur nga sytë kureshtarë prapa pemëve shekullore.

Ndërtesa është plotësisht në përputhje me një mjedis të tillë – mjaft i zymtë, i vjetër, prej druri, por mjaft i përshtatshëm për jetën.

Në Australi, me hapësirat e saj të pabanuara, ka shumë shtëpi, banorët e të cilave mund të arrijnë fqinjët e tyre vetëm me makinë.

Kjo është Tintaldra, shtepi e vogel ndodhet në mes të një zone shkretëtirë dhe gjithashtu ka arkitekturë origjinale.

Pjesa lindore e Grenlandës, Kulusuk. Imagjinoni që nga dritarja e shtëpisë tuaj mund të vëzhgoni jo kalimin e makinave, por ajsbergët që notojnë.

Nga rruga, Kulusuk nuk është aspak një “vrimë” e zymtë, 310 njerëz jetojnë këtu dhe madje kanë aeroporti ndërkombëtar, e cila pret turistë, nga e cila varet kryesisht ekonomia e fshatit.

Këto janë 1000 ishuj në Kanada.

Ka mjaft ndërtesa të vogla private që ndodhen kështu – në një ishull të veçantë.

Një shembull tjetër i një shtëpie kanadeze në një ishull të vogël.

Shtëpi të tilla shpesh përdoren për qëllimin e dhënies me qira të turistëve, në koha e verës, si një vend pushimi, për peshkim.

Por ka ndërtesa që janë të banuara gjatë gjithë vitit.

Shtëpi në Munnar, Indi.

Ky rajon është i popullarizuar vend turistik, plantacionet e çajit rriten në shpatet.

Shtëpi të tilla, të rrethuara me pemë, nuk janë të rralla në Munnar.

Serbi, Parku kombetar Tara, një ishull në mes të lumit Drina.

Shtëpia është e vogël, por shumë e popullarizuar në mesin e turistëve.

Pasi gazetarët fillimisht treguan fotografitë strukturë e pazakontë, ngulitur për mrekulli në një shkëmb, atij filloi një pelegrinazh i vërtetë.

Ne jemi të sigurt që pronarët nuk dëshironin aspak popullaritet të tillë, sepse shtëpia është e dizajnuar qartë për të jetuar në vetmi.

Natyra e ashpër e Malësisë Skoceze mund të jetë gjithashtu e bukur. Si dhe kjo shtëpi e veçuar prej guri në brigjet e liqenit Eribol.

Secili prej nesh ka nevojë për kohë vetëm me veten – disa më shumë, disa më pak.

Të fundit

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyru

Njihuni me fshatin historik shqiptar në Bullgari

Referuar shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare nga trojet kombëtare, një ngulim i madh e plot histori është një fshat i fisëm shqiptar, më saktësisht në Bullgari, pranë ish-kryeqytetit

Pishinat e mrekullueshme që i ka falë natyra (Foto)

Pishinat e travertinës në Pamukkale, Turqi, janë një fenomen natyror. Ato formohen përmes grumbullimit të mineralit karbonat, nga ujit që rrjedh. Kjo mrekulli e natyrës tërheq turistë nga e

Info Tjera