Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/udhetime-1.jpg

Si do të jenë pushimet në vitin 2070Kur keni menduar se si do të dukeshin pushimet tuaja në vitin 2020, me siguri nuk keni imagjinuar një qëndrim kaq të gjatë të pandemisë globale.

Sigurisht, është e pamundur të parashikosh saktësisht se çfarë do të ndodhë, por një ekspert ka tërhequr disa nga tendencat për të parë se çfarë udhëtimi mund të donte pas 50 vitesh.

Fundi i pushimeve buxhetore në plazhe

Disa javë në një vendpushim plazhi mund të jetë i popullarizuar tani, por raporti thotë se rritja e kostove nga ndryshimet klimatike dhe modelet e reja të punës do t’i japin fund kësaj.

“Tashmë jemi mësuar të punojmë nga shtëpia dhe ndërsa shkojmë drejt një mënyre më fleksibël të punës, raporti sugjeron që do të thotë se do të kemi më shumë pushime, ku edhe mund të punojmë, ka thënë një ekspert.

Pushimet gjithashtu do të ofrojnë një shans për të zhvilluar ngutjen tuaj anësore, me më shumë njerëz që tërhiqen të shkruajnë një libër ose blog ose të krijojnë një ide të re biznesi.

Do të keni më tepër ndihmësa dixhitalë

Ju mund të jeni duke punuar dhe pushimet bëhen më të sukseshme, kështu që nëse e shihni se jeni shumë të zënë, me siguri do të keni një asistent personal dixhital për të bërë të gjitha punët e mërzitshme.

Eksperti Tom shpjegon se ai mendon se ju do të jeni në gjendje ta tregoni thjesht atë ku dëshironi të shkoni dhe gjithçka do të paketohet për ju brenda disa minutash.

Ai thotë: ‘Shtojini këtij fakti që më shumë pushime do të jenë më afër shtëpisë, me automjete autonome për t’ju larguar, dhe e gjithë përvoja e largimit do të bëhet shumë më pak stresuese.

Rilindja e qyteteve bregdetare

Ndryshimi i klimës dhe rritja e ujërave të përmbytjes do të thotë se për fat të keq, disa destinacione nuk do të jenë më të arritshme.

Tom parashikon që kjo mund të na shohë të kthehemi në plazhe në brigjet tona.

Ai thotë: ‘Me shumë nga vendet tona të preferuara, ne do të shohim një ringjallje të qyteteve të shkatërruara dhe investime të reja.

“Do të mblidhemi në vende si Blackpool, Morecambe dhe Whitby, të cilat ende plotësojnë idenë tonë tradicionale për pushime.

Të fundit

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Restauranti që po vjedh vëmendjen e mijëra vizituesve

Nëse ju doni të pini një filxhan çaj ose të hani një dreke të shijshme do të duhet të  merni parasysh disa gjëra para se të shkoni.  Ky restorant në Weissbad ndodhet rreth 5.000 metra mb

Fluks i madh automjetesh në Morinë

Fluks i madh automjetesh në pikën doganore të Morinës. Mësohet se mëngjesin e sotëm kanë hyrë në Shqipëri mbi 7 mijë qytetarë të Kosovës, për të kaluar fundjavën në bregdetin shqipt

Info Tjera