Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/treni.jpg

Startojnë lidhjet e reja ndërkombëtare të trenit në ZvicërQë nga e shtuna, më datë 4 korrik TGV Lyria me shpejtësi të lartë fillon të operojë disa trena duke filluar nga qytetet zvicerane të Gjenevës, Lausanne, Basel dhe Cyrih, deri në Paris dhe Marsejë në Francë, transmeton albinfo.ch.

Gjithashtu është bërër e ditur se në korrik, disa shërbime do të pezullohen ose modifikohen për shkak të punimeve të riparimit.

Këta trena do të plotësojnë lidhjet ndërkufitare që janë tashmë në shërbim që nga 8 qershori.

Franca:

Dy trena funksionojnë midis Gjenevës dhe Parisit, si dhe një tren midis Bazel SNCF dhe Paris.

Gjermani:

Trenat ndërkombëtarë gjithashtu operojnë përmes Bazel SBB dhe Schaffhausen midis Zvicrës dhe Gjermanisë, përfshirë ICE nga Hamburg ose Berlin deri në Bazel SBB, Interlaken ose Cyrih.

Chur, IC Cyrih – Schaffhausen – Stuttgart, ICE midis Këln dhe Basel SBB.

Austria:

Shërbimi Railjet për Vjenën dhe lidhja e KE me Graz janë në shërbim.

Lidhjet me Italinë nuk janë rifilluar ende. /Albinfo.ch.

Të fundit

Udhëtoni sigurt nga ANP “Adem Jashari”

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka ndërmarrë të gjitha masat për të ruajtur shëndetin e udhëtarëve. Që nga hyrja në terminal ku ju presin mjekët për kont

Kapsula Dragon Space X ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës (Video)

Kapsula e Crew Dragon me Z. Behnken dhe Z. Hurley ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës para se të fillojë përpjekjen e saj për ulje në orën e ardhshme.   Udhëtimi i parë i as

Vlora,vetëm një e treta e hoteleve kanë pushues gjatë javës

Pandemi dhe turizëm, do të thotë edhe një sezon i vështirë për operatorët turistikë në Vlorë të cilët çdo ditë po përballen me humbje në financat e tyre. Edhe pse muaji korrik është

Temperatura të favorshme për plazh

Sot është një ditë shumë e përshtatshme për të bërë plazh. Moti në bregdetin shqiptar do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë nj

“Syri i Sheganit”, burim i Alpeve Perëndimore

Në kufi me Malin e Zi dhe vetëm 32 kilometra nga Shkodra ndodhet ky vend magjepsës, ku turistët mund të shijojnë bukuritë e natyrës. “Syri i Sheganit”, ky burim i madh ujor prej Alpeve Per

“Syri i kaltër” parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë

“Syri i Kaltër” në Sarandë, i cilësuar si parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë, si dhe perla e turizmit veror ka tërhequr një numë të lartë turistësh gjatë muajve qershor dhe ko

Info Tjera