Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/syri-727x470-1.png

“Syri i Sheganit”, burim i Alpeve PerëndimoreNë kufi me Malin e Zi dhe vetëm 32 kilometra nga Shkodra ndodhet ky vend magjepsës, ku turistët mund të shijojnë bukuritë e natyrës.

“Syri i Sheganit”, ky burim i madh ujor prej Alpeve Perëndimore të Shqipërisë, i thellë 28 metra dhe 5 metra i gjerë po kthehet në një vend mjaft të vizituar.

Në zonë po zhvillohen projekte të tjera, nga të cilat pritet ardhja e sa më shumë turistëve.

Megjithatë duket se pandemia e ka ulur disi numrin e frekuentuesve.

Nga banorët e zonës ky vend njihet si “Sifoni i Virit”.

Prej vitit 2002 Syri i Sheganit është shpallur monument natyror i kategorisë së tretë.

Ai ndodhet afër fshatit Kosan të Malësisë së Madhe, në pjesën lindore të Shkodrës dhe për të shkuar atje ndiqet rruga Shkodër-Koplik, Ivanaj, Gashaj dhe më tej në Kosan.

Të fundit

Udhëtoni sigurt nga ANP “Adem Jashari”

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka ndërmarrë të gjitha masat për të ruajtur shëndetin e udhëtarëve. Që nga hyrja në terminal ku ju presin mjekët për kont

Kapsula Dragon Space X ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës (Video)

Kapsula e Crew Dragon me Z. Behnken dhe Z. Hurley ka hyrë në orbitën e saj të fundit të Tokës para se të fillojë përpjekjen e saj për ulje në orën e ardhshme.   Udhëtimi i parë i as

Vlora,vetëm një e treta e hoteleve kanë pushues gjatë javës

Pandemi dhe turizëm, do të thotë edhe një sezon i vështirë për operatorët turistikë në Vlorë të cilët çdo ditë po përballen me humbje në financat e tyre. Edhe pse muaji korrik është

Temperatura të favorshme për plazh

Sot është një ditë shumë e përshtatshme për të bërë plazh. Moti në bregdetin shqiptar do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë nj

“Syri i kaltër” parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë

“Syri i Kaltër” në Sarandë, i cilësuar si parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë, si dhe perla e turizmit veror ka tërhequr një numë të lartë turistësh gjatë muajve qershor dhe ko

Propozohet ndërtimi i trenit të shpejtë, përfshihet edhe Kosova

Europa duhet të përmirësojë më tej logjistikën e saj, sidomos nëpërmjet ndërtimit të rrjeteve moderne hekurudhore me shpejtësi të lartë, të cilët do të realizojnë një komunikimin të

Info Tjera