Udhëtime http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/vlora3.jpg

Vlora,vetëm një e treta e hoteleve kanë pushues gjatë javësPandemi dhe turizëm, do të thotë edhe një sezon i vështirë për operatorët turistikë në Vlorë të cilët çdo ditë po përballen me humbje në financat e tyre.

Edhe pse muaji korrik është në ditën e fundit të tij , ky muaj nuk ka dhënë pritshmëritë e tij.Për operatorët turistik të qytetit të Vlorës vetëm 30 % e hoteleve kanë funksionuar përgjatë javës, ndërsa janë fundjavat ato qe përmirësojnë situatën. Operatorët turistike flasin për anulime të prenotimeve nga turistët vendas, ndërkohë që më të sigurt ndjehen të huajt.

“Jemi nga Bjellorusia Vijme per here te pare ne Vlore.Pse na pelqen Vlora. Sepse ketu ka det qe mua pelqen shume, eshte nje vend i mire dhe gjithcka ketu eshte shume mire”.

“Do te jemi ketu ne Vlore 7 dite.Na pelqen natyra,deti ,malet”.

“Eshte hera e dyte qe jam ne Shqiperi. Eshte nje vend i bukur me male ,dete e lumenj .Kam qene ne Sarande heren e pare. Ne Vlore vij per here te pare dhe me pelqen. Deti eshte me i miri.Ne hotel sillen shume mire me ne ,jane njerez te mire por te flasesh rusisht me ata eshte e veshtire. Per here te pare po flasim bashke rusisht”.

“Jam nga Ukraina.Vij per here te pare ne Vlore .Me pelqen shume ky det edhe kur ka dallge te medha .Ne hotel ka nje kuzhine shume te mire. Njerezit ne hotel jane gati te na ndihmojne ne cdo kohe. E kemi pare pak qytetin dhe duket i bukur .Cdo gje qe na sheh syri eshte shume bukur dhe une do vij perseri”.

“Na pelqen jo vetem Vlora por edhe Dhermiu ku ne kemi qene. Kemi dale edhe shetitje ne qytet edhe pse jo shume dhe ia kaluam shume mire. Kemi vizituar kafene ,kemi bere pazar. Si jane njerezit ? -Ne jemi ne hotel dhe njerezit kujdesen shume per ne”.

“Ju intereson historia e qytetit te Vlores ?…Eshte nje vend i vecante por nuk jemi treguar aktive ne kete drejtim”./TCH

Top Channel

Të fundit

Magjia e dritave shumëngjyrëshe transformon qytetin antik të Beratit

Edhe pse ndodhemi në kohë pandemie në Berat ka filluar zbukurimi i qytetit për festat e fundvitit. Bashkia e Beratit ka nisur këtë vit më herët zbukurimin e qytetit me drita dhe pemën për fe

Fshati më përrallor në botë

Në shumë vende të botës shohim fshtatra të bukura, por fshati Giethoorn, i njohur si “Venecia e Holandës”, po konsiderohet nga ekspertët e botës si një vend magjik, ndryshe i quajtur si

10 qytetet më të vjetra të botës

Disa burime përmendin Damaskun si qytetin më të vjetër të banuar në botë, me kolonët që jetojnë në këtë zonë që në 10,000 pes, por ky fakt debatohet shumë.    Gërmimet arkeologjike

Gjirokastra me pasoja nga pandemia tek trashëgimia kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë të trashëgimisë kulturore nga disa vend

Hapet pas 46 vjetësh për publikun plazhi i qytetit fantazëm qipriot

Shumë qipriotë turq festuan rihapjen e një plazhi në qytetin fantazmë të Varoshas, të cilin trupat turke e kanë kontrolluar që nga pushtimi 1974 pasi ikën grekët qipriotë. Qipriotët grek

Mbi 200 mijë pushues në qershor-gusht në Sarandë

Qyteti bregdetar i Sarandës edhe këtë sezon veror ishte një ndër destinacionet kryesore të turizmit. I njohur për plazhet mahnitëse, ujin e kristaltë dhe monumentet e shumta natyrore gjatë p

Info Tjera