Mbrapa

Patëllxhana role me djathë

Publikuar: 12.11.2017

Përbërësit:
2 gota djathë
1 gotë kaçkavall
1/4 gotë borzilok
1 vezë
2 patëllxhanë
Kripë
Biber i zi
3 lugë të gjellës
Salcë domatesh

Përgatitja:
Furrën ndezeni në 180 gradë celsius, patëlxhanat preni në copa fleta, rëndisni në tepsi dhe përmbi hidhni pak kripë.

I vëni në furrë për pjekje në 20 minuta, në një enë djathin, bërzolin, kaçkavallin dhe vezën e përzieni.

Pas pjekjës së patëllxhanave ia derdhni glazurën e përgatitur me djathë dhe patëllxhanat i bëni në forëm role.

Në enën e pjekjës e derdhni salcën e domateve dhe i rëndisni patëllxhanat.

Përmbi patëllxhana e derdhni salcën e mbetur të domatës së bashku me kaçkavall dhe borzilok e vëni për pjekje, për 25 minuta.
 

/MediaPress