Mbrapa

Donut

Publikuar: 21.11.2017

Përbërësit:

1 gotë qumësht
1 vezë
Gjysmë maje
50 gr gjalpë
3 lugë të gjellës sheqer
1 lugë kripë
1 vanilje
5 gota miell

Përgatitja:
Në një enë të thellë i derdhim të gjithë përbërësit, do ta përfitoni një brumë që nuk ngjitet në duar.

Me ndihmë të t’holluesit fillloni ta hapni brumin, ia japni formën ovale dhe rreth 1 orë e lëni brumin në pritje.

Pas pritjës së nevojshme donutat e formuar i fërgoni në tigan me pak vaj, pas fërgimit përmbi e zbukuroni me çokollatë të shkrirë, lajthi ose reçel. 

/MediaPress