Mbrapa

Sallatë me oriz

Publikuar: 13.02.2018

Përbërësit:
200 gr oriz
200 gr sallame
200 gr tranguj te vegjel turshi
3 vezë të ziera
200 gr majdanoz
200 ml shtalp
Kripë
Biber i zi

Përgatitja:
Në një enë të madhe e vëmë orizin e zier dhe ia shtojmë kastravecat e prerë, sallamën, vezët, majdonozin dhe i hedhim kripë dhe biber të zi në enë dhe shtojmë edhe shtalpën.

E përziejmë me lugë.

Sallatën në formë të tre topave, e vëmë në pjatë për shërbim.

Zbukurimin e sallatës e bëjmë me fletë majdonozi. 

/MediaPress