Mbrapa

Rizoto me domate

Publikuar: 14.02.2018

Përbërësit:
400 gr oriz
400 gr domate
1 qepë
30 gr gjalpë
1 lugë vaj vegjetal
1 lugë majdanoz
1 lugë borzilok
20 gr parmixhan i grirë

Përgatitja:
Fërgoni qepën në një tenxhere të madhe me gjalpë në zjarr mesatar, derisa të zbutet.

Shtoni orizin dhe verdheni për 2 minuta dhe e përzier.

Hidhni domatet dhe filloni ta hidhni lëngun me lugë, një nga një.

Vazhdojeni gatimin duke e trazuar derisa lëngu të jetë thithur.

Hidhni majdanozin dhe borzilokun e copëtuar, shtoni parmixhanin dhe shërbeni.

 

/MediaPress