Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/172292184_4031952376850793_9015007540002310316_n.jpg

35 qytetarë vitias përfitojnë inkubatorë për çeljen e vezëve35 qytetarë vitias kanë përfituar nga një inkubatorë për çeljen e vezëve. Dorëzimi i këtyre inkubatorëve është bërë sot në masat anti-Covid nga kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor si dhe përfaqësuesi të Organizatës IKC.

Kryetari i Komunës ë Vitisë, Sokol Haliti para shpërndarjes së këtyre inkubatorëve tha se në kuadër të bashkëpunimit të mirë të kësaj komune me Organizatën IKC sot po bëhet edhe shpërndarja e këtyre inkubatorëve për të përkrahur fermerët vitias por edhe ekonomitë familjare që të sigurojnë të hyra.

Ai tha se projekte të tilla do të vazhdohen edhe me organizata dhe shoqata të tjera me qëllim që të ndihmojnë të gjitha sektorët dhe nën sektorët bujqësor në këtë komunë.

Përndryshe Ekrem Bajrami, Drejtor Ekzekutiv i IKC-së, tha se kjo organizatë ka një bashkëpunim shumë të mirë me këtë komunë në veçanti me kryetarin Haliti, pasi theksoj se kryetari në fjalë vjen nga fusha e Agronomisë dhe sipas tij pos që ai është njohës i mirë i kësaj fushe edhe komunikimi në projekte bujqësore është më e lehtë më të.

Kurse Granit Abdyli, Zyrtar në kuadër të Drejtorisë për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, theksoi se këta inkubator janë automatik dhe kanë një kapacitet prej 128 vezë kurse përfituesit kanë particituar me 25% të shumës.

Përndryshe në dorëzimin e këtyre inkubatorëve e pranishme ishte edhe drejtoresha e drejtorisë për bujqësi, Pylltari dhe Zhvilim Rural, Arlinda Sahiti i cili përgëzoj përfituesit duke potencuar se kjo drejtori dhe kryetari Haliti në bashkëpunim me të gjithë partnerët do të vazhdojnë të përkrahin fermerët vitias.

Të fundit

Pagat e ulta dhe emigracioni larguan 29 mijë persona nga bujqësia

Bujqësia po vuan mungesën e fuqisë punëtore. Punonjësit në këtë sektor u tkurrën me rreth 29.8 mijë persona në tremujorin e dytë të vitit, duke e çuar numrin e tyre në mbi 416 mijë të

Lajm i mirë për bujqit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci ka njoftuar sot se ka filluar ekzekutimi i pagesave të subvencioneve (kësti i dytë). Pas marrje së opinionit ligjor nga Zyra e K

Ajazi merr mbështetje të plotë nga PDK në Drenas

Dega e Partisë Demokratike në Drenas i ka dhënë mbështetje Driton Ajazit për të qenë kandidat për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e ardhshme komunale. Lajmi është bërë i ditur nga Ajaz

Kryesia e Degës së PDK-së në Drenas: Lladrovci nuk kandidohet për kryetar të Komunës

Kryesia e degës së PDK-së në Drenas, ka demantuar lajmin se kryetari aktual i kësaj komune Ramiz Lladrovci është nominuar për kandidat për kryetar të komunës. Nga kjo parti kanë thënë se

Shqipëria e para në rajon për prodhimin e perimeve

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë(FAO) ka publikuar raportin e fundit, ku rendit Shqipërinë sit ë parën në rajon përsa i përket prodhimit të perimeve. Shqipëria sipas FAO ka prodhuar në

Dardania bëhet me çerdhe

Kanë filluar punimet për ndërtimin e objektit të çerdhës me bazë në komunitet në lagjen “Dardania” e që është çerdhja e dytë e financuar nga European Union Kosovo/ Bashkimi Evropian

Info Tjera