Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/172990822_1595686067298991_7862740888100864664_n.jpg

Komuna e Prizrenit përfiton dy projekte të rëndësishmeKryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot ka pritur në takim ministrin e Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin kanë diskutuar për dy projektet që do të realizohen në bashkëpunim mes ministrisë dhe komunës, për rregullimin e vend-pritjeve (stacioneve) të reja moderne të transportit urban dhe periferik në 9 lokacione të ndryshme, si dhe për ndërtimin e stazës “Pumptrack” për biçiklistë në komunën e Prizrenit.

Gjatë takimit, kryetari Haskuka ka njoftuar ministrin Damka për punët e realizuara në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve, në Zonën e Industrisë së Lehtë, si dhe në Zonën Ekonomike.

Me këtë rast, kryetari Haskuka ka bërë të ditur se shumë biznese në Prizren tanimë janë gati për investim në Zonën Ekonomike dhe se Komuna është në pritje të bartjes së pronës nga AKP, në mënyrë që të funksionalizohet kjo zonë dhe të shpallet si Park të Biznesit.

Ministri Damka gjatë bashkëbisedimit ka shprehur mbështetjen e tij për këto projekte, si dhe ka theksuar se është i hapur për bashkëpunim edhe për projekte të tjera që do të realizohen në të ardhmen në Komunën e Prizrenit.

Të fundit

Pagat e ulta dhe emigracioni larguan 29 mijë persona nga bujqësia

Bujqësia po vuan mungesën e fuqisë punëtore. Punonjësit në këtë sektor u tkurrën me rreth 29.8 mijë persona në tremujorin e dytë të vitit, duke e çuar numrin e tyre në mbi 416 mijë të

Lajm i mirë për bujqit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci ka njoftuar sot se ka filluar ekzekutimi i pagesave të subvencioneve (kësti i dytë). Pas marrje së opinionit ligjor nga Zyra e K

Ajazi merr mbështetje të plotë nga PDK në Drenas

Dega e Partisë Demokratike në Drenas i ka dhënë mbështetje Driton Ajazit për të qenë kandidat për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e ardhshme komunale. Lajmi është bërë i ditur nga Ajaz

Kryesia e Degës së PDK-së në Drenas: Lladrovci nuk kandidohet për kryetar të Komunës

Kryesia e degës së PDK-së në Drenas, ka demantuar lajmin se kryetari aktual i kësaj komune Ramiz Lladrovci është nominuar për kandidat për kryetar të komunës. Nga kjo parti kanë thënë se

Shqipëria e para në rajon për prodhimin e perimeve

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë(FAO) ka publikuar raportin e fundit, ku rendit Shqipërinë sit ë parën në rajon përsa i përket prodhimit të perimeve. Shqipëria sipas FAO ka prodhuar në

Dardania bëhet me çerdhe

Kanë filluar punimet për ndërtimin e objektit të çerdhës me bazë në komunitet në lagjen “Dardania” e që është çerdhja e dytë e financuar nga European Union Kosovo/ Bashkimi Evropian

Info Tjera