Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/119009175_3208597145920834_8461634339364255939_o.jpg

Komuna e Skenderajt ndanë rreth 800 mijë euro për shujtat e mësimdhënësvePak ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Asimit, Bekim Latifi, kanë mbajtur takim me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme të komunës.

Kryetari Jashari ka uruar të gjithë mësimdhënësit për fillimin e vitit shkollor duke bërë thirrje që të respektohen gjitha vendimet e Ministrisë së Arsimit dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, që janë vendosur për shkollat në Kosovë, në mënyrë të parandalohet përhapja e virusit COVID-19.

Në këtë takim i pari komunës, i dha të pranishmëve lajmin e shumë pritur lidhur me pagesën e borxhit të shujtave për 850 mësimdhënës, në vlerë totale prej rreth 800 mijë euro, të cilat do të paguhen së shpejti

Kryetari Jashari me këtë rast u zotua se tani e tutje këto shujta do të paguhen çdo muaj, për të gjithë mësimdhenësit pa dallime.

Në vazhdën e përgaditjeve për këtë vit të ri shkollor, Komuna e Skenderajt, qysh me 1 shtator ka bërë dezinfektimin e të gjitha objekteve shkollore e po ashtu edhe ka pajisur të gjitha shkollat e komunës me mjete parandaluese në mënyrë të bëhet dezinfektimi në vazhdimësi.

Në fund Jashari ka shprehur mirënjohje për USAID-in dhe UNICEF-in të cilët kanë dhuruar mjete higjienike për shkollat e Skenderajt.

Të fundit

Komuna e Deçanit nuk lëviz nga 4 pikat rreth hidrocentralit

Kryetari i Komunës z.Bashkim Ramosaj ,bashkë më Drejtorin e Urbanizmit z.Ramë Melaj, kanë pritur sot në takim Komisionin Hetimor Parlamentar, mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dh

Komuna e Mitrovicës do të ndajë nga 100 euro për çdo fëmijë të lindur në vitin 2020

Me kërkesë të kryetarit të komunës, Agim Bahtiri, dhe drejtuar nga kryesuesi i Kuvendit Komunal, Safet Kamberi, sot është mbajtur mbledhja urgjente e Kuvendit të Komunës, seanca e 37-të. Në

Ekzekutohen pagesat për kompensimin e dëmeve në bujqësi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka njoftuar sot bujqit kosovarë se janë realizuar pagesat për kompensim të dëmeve nga fatkeqësitë natyrore ndaj kulturav

Kryetari Haliti dhe Ministrja Dumoshi biseduan për projektet e përbashkëta

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Drejtori i DKRS-së në Viti, Milot Lala janë pritur sot në takim nga Ministrja për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi dhe zëvendësi i saj,

Mbi 100.000kg kunguj eksportohen nga Deçani në Zvicër

Drejtori i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural z.Rifat Stojkaj, me bashkëpunëtorë sot gjatë vizitës ne teren ka qëndruar tek fermerët z.Besim Zekaj dhe z.Ismet Dervishaj, të cilët ja

Vihet gurthemeli i çerdhes publike në Shipol të Mitrovicës

Në Shipol të Mitrovicës sot është vënë gurthemeli për ndërtimin e një çerdheje publike në vlerë prej 300 mijë eurosh, bashkëfinancim ky mes Komunës së Mitrovicës dhe MAPL-së. Me ras

Info Tjera