Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/20201009_153201-1.jpg

Mbi 100.000kg kunguj eksportohen nga Deçani në ZvicërDrejtori i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural z.Rifat Stojkaj, me bashkëpunëtorë sot gjatë vizitës ne teren ka qëndruar tek fermerët z.Besim Zekaj dhe z.Ismet Dervishaj, të cilët janë në përfundim e sipër të përgatitjes për eksport në shtetin Zviceran të mbi 100 ton me kunguj (cucurbita moschata) të cilët i kanë kultivuar në tokat e tyre.

Ky varietet i kungullit i cili përpunohet në shtetin Zviceran përdoret për supa të ndryshme, lëngje dhe shumë desertë tjera.

Fermerët u shprehën të kënaqur nga rendimenti i këtij viti duke e falënderuar edhe Edison Çekaj i cili u ka mundësuar tregun e shitjes në Zvicër.

Për Drejtorin Stojkaj, kjo mundësi është për tu përshëndetur dhe përkrahur duke shtuar se ne me mundësit tona si Institucion Komunal, do të mundohemi që të ju qëndrojmë afër fermerëve dhe shpresojmë se viti 2021, do të jetë vit më i mbarë dhe do të kem mundësi edhe të subvencionimit të fermerëve të vyer të komunës tonë.

Të fundit

Si ta hiqni mykun nga muret e shtëpisë?

Sapo fillon lagështia, shfaqen edhe njollat e mykut në muret e shtëpive, kryesisht pranë parvazeve të dritareve. Myku nëpër mure është një problem që vërehet më së shumti në banesat e v

Festat e fundvitit, stoliset Prishtina

Edhe Prishtina është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i kryeqytetit, Shpend Ahmeti, ka publikuar pamje teksa janë ndezur dritat. Lajme Kosovë Botë Sport Futboll Magazina Cult Ekonomi F

8 milionë euro ndihma për komunën e Prishtinës, shumica do të shpërndahen deri më 25 dhjetor

Muhedin Nushi, nënkryetari i Komunës së Prishtinës sqaroi ndihmat që po jep kjo komunë për qytetarët në këtë kohë pandemie. Nushi deklaroi se personat e infektuar që janë mbi moshën 65-

Ndahen 160 bursa për studentët e Drenasit

Studentët përfitues të bursës për vitin akademik 2020/2021 të Komunës së Drenasit kanë nënshkruar kontratat për marrjen e bursës. Në sallën e Kulturës, 160 studentët përfitues të bur

Moti për nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas institutit, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 g

Ahmeti: Javën e ardhshme hapet konkursi për projektimin arkitektonik të sallës koncertale

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të sallës koncertale. Ahmeti me anë t

Info Tjera