Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/20200730_155513.jpg

Mozaiku antik i NeredimesSonda e arkeologëve, dekada më parë, gjeti të rrallin mozaik antik në lokalitetin arkeologjik të Neredimes së Poshtme.

“Mozaiku që ishte pjesë e një vile të antikes së vonë i përket shekullit IV dhe V të erës sonë, gjersa flet zëshëm për civilizimin dardan e rrënjët tona aty, larg shekuj më parë. Si shumë nga xhevahiret e trashëgimisë sonë kulturore, vetëm dukjen në fotografi mundëm ta ruajmë, kurse vet mozaiku është rrëmbyer nga serbët më 1999”, ka shkruar kryetari i Ferizajt, Agim Aliu.

Të fundit

Çerdhet private në Fushë Kosovë hapen nesër

Çerdhet private në Komunën e Fushë Kosovës do të hapen nesër. Lajmi është konfirmuar nga Komuna e Fushë Kosovës. “Kryetari i Komunës së Fushë Kosovës, njofton opinionin publik se çer

Drenasi me njoftim për hapjen e çerdheve private

Komuna e Drenasit, përkatësisht Drejtoria Komunale e Arsimit, njofton përfaqësuesit e çerdheve private dhe të gjithë qytetarët, se për shkak të gjendjes së krijuar nga pandemia globale e co

Ministria e Kulturës ndihmon Suharekën me 2.6 milionë euro

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj ka pritur sot në vizitë zëvendëskryeministrin e Kosovës Driton Selmanaj dhe ministren e kulturës, rinisë dhe sportit Vlora Dumoshi. Gjatë kë

Kjo është gjendja me ujë në liqenet e Batllavës dhe Badocit

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar për gjendjen me ujë në liqenet e Batllavës dhe Badocit. Sipas KRU-së, gjendja është nivelin e kapërderdhjes. “Të dashur konsum

Ministria e Infrastrukturës vendos një laurë në fshatin Grabovc

Ministria e Infrastrukturës, bashkë me Infrakos-in, të shtunën (25.07.2020), kanë vendosur një laurë për sinjalizimin e kalimit të trenit në fshatin Grabovc të Fushë Kosovës. Ministri i I

Ahmeti tregon për rezultatet e testeve në Prishtinë

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se gjatë këtyre ditëve ështl rritur kapaciteti i testimeve në rreth 120 në ditë, ku gjysma është testim i pacientëve me simptome ndërsa gjy

Info Tjera