Vendi im http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/FB_IMG_1597929764704-e1597931512228.jpg

Parku i Pishave, së shpejti i gatshëm për vizitorëAtraksioni turistik i vargmaleve të Zhegovcit, përkatësisht pjesës që shtrihet në fshatrat Mirosalë dhe Rahovicë me largësi afro 10 kilometër nga Ferizaj, së shpejti do të jetë i gatshëm për vizitorët dhe pasionantët e natyrës.

Është investimi i Komunës së Ferizajt, përkatësisht vizioni i qeverisë Aliu që të kthej këtë zonë në një atraksion turistik dhe pikë referencë të re të pasurisë sonë natyrore.

Tashmë, shtigjet për ecjen janë pothuajse në përfundim dhe gjithashtu edhe infrastruktura tjetër e nevojshme.

Këtë konfirmim dha drejtori i Drejtorisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit, Zekir Bytyqi, dikasteri i cili është bartës i këtij investimi.

Drejtori Bytyqi tha se me këtë investim, po i jepet një pamje e re kësaj zone, duke rritur kështu edhe mundësitë e zhvillimit rural për fshatrat e kësaj ane.

Ai shtoi se jo vetëm me këtë investim por edhe investimet tjera që priten të ndodhin në pika të ndryshme turistike në Ferizaj, përfundimisht kompletohet mozaiku i investimeve bazë në infrastrukturën turistike.

Të fundit

Si ta hiqni mykun nga muret e shtëpisë?

Sapo fillon lagështia, shfaqen edhe njollat e mykut në muret e shtëpive, kryesisht pranë parvazeve të dritareve. Myku nëpër mure është një problem që vërehet më së shumti në banesat e v

Festat e fundvitit, stoliset Prishtina

Edhe Prishtina është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i kryeqytetit, Shpend Ahmeti, ka publikuar pamje teksa janë ndezur dritat. Lajme Kosovë Botë Sport Futboll Magazina Cult Ekonomi F

8 milionë euro ndihma për komunën e Prishtinës, shumica do të shpërndahen deri më 25 dhjetor

Muhedin Nushi, nënkryetari i Komunës së Prishtinës sqaroi ndihmat që po jep kjo komunë për qytetarët në këtë kohë pandemie. Nushi deklaroi se personat e infektuar që janë mbi moshën 65-

Ndahen 160 bursa për studentët e Drenasit

Studentët përfitues të bursës për vitin akademik 2020/2021 të Komunës së Drenasit kanë nënshkruar kontratat për marrjen e bursës. Në sallën e Kulturës, 160 studentët përfitues të bur

Moti për nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas institutit, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 g

Ahmeti: Javën e ardhshme hapet konkursi për projektimin arkitektonik të sallës koncertale

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të sallës koncertale. Ahmeti me anë t

Info Tjera