Tech https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/10/space-tourism-company-launch-stratosphere-flights-2024-world-view-spaceflight-cost-3686938.jpg

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lartësi prej 18 miljesh.

Fluturimi në stratosferë me një balonë mund të shkaktojë pasiguri, por Ryan Hartman, presidenti i World View, thotë se është shumë i sigurt.

Ndryshe nga balonat tradicionale, të cilat ngrihen duke përdorur ajër të nxehtë, balona e hapësirës është e mbushur me helium, i cili e zgjeron balonën sa më lart të shkojë, çka që u jep udhëtarëve një ngritje më të qëndrueshme.

Projekti është krijuar gjithashtu për t’u dhënë udhëtarëve një pamje radikale të të planetit dhe mënyrës se si funksionon.

Fluturimet me balonën hapësinore nis në vitin 2024 dhe udhëtimi kushton 50 mijë dollarë.

Kompania World View po kryen testime në bazën në Arizona.

Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë ditore.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Info Tjera