Beauty https://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/vjeshta.jpg

Rutina e kujdesit të fytyrës e cila rinon me gjashtë veprimeTë gjithë e dini se si gratë aziatike kanë një fytyrë të përsosur, gjë që ne vetëm mund ta dëshirojmë. Synon për një pamje të shkëlqyeshme dhe të ndritshme të lëkurës, prandaj kujdesi për fytyrën përbëhet nga disa hapa.

1. Jamsu

Jamsu fjalë për fjalë në gjuhën koreane do të thotë “zhytje”, e cila në të vërtetë përfshin këtë teknikë. Teknika Jamsu është një alternativë e preferuar për femrat koreane për metodën e famshme të pjekjes të përdorur nga shumë artistë të grimit të yjeve të Hollywoodit për ta bërë përbërjen e tyre të qëndrueshme.

Pasi të keni vendosur pluhurin dhe korrektorin, vendosni lirshëm një shtresë pluhuri ose pluhur bebeje në fytyrën tuaj. Fytyra pastaj zhytet në një enë të mbushur me ujë akulli për 10 deri në 30 sekonda.

2. Goditja me gishta e produktit

Në vend që të përkëdhelni produktin tuaj dhe ta fërkoni, qëlloni lehtë me gishta në fytyrën tuaj sikur të jeni duke “qëlluar me shuplaka”. Kjo përmirëson rrjedhën e gjakut dhe lejon që produkti të depërtojë më mirë në lëkurë.

3. Ushtrime masazhi në fytyrë

Ashtu siç është e rëndësishme të stërvitni muskujt e trupit në mënyrë që ata të mos pushojnë para kohe, e njëjta gjë është e nevojshme edhe për muskujt e fytyrës. Masazhi i fytyrës nuk është i komplikuar dhe mund ta kryeni çdo natë para gjumit për dy deri në pesë minuta. Fytyra juaj do të duket më e tendosur dhe të keni kontura “natyrale”. Përveç kësaj, rrudhat do të jenë më pak të dukshme. Thjesht, jini shumë kujdesshme, mos e tërhiqni lëkurën, por prekeni dhe bëni masazh me presion të butë të gishtave.

4. Tharja e ajrit + rregulli prej 10 sekondave

Pasi të keni larë fytyrën, lëreni të thahet në ajër, mos e thani me peshqir. Jo vetëm që do të ndikojë keq në lëkurën tuaj, por një sasi çuditërisht e madhe e baktereve dhe kimikateve jetojnë brenda këtyre fibrave, edhe nëse sapo keni larë peshqirin. Sipas rregullit prej 10 sekondave, duhet të aplikoni produktet tuaja të kujdesit për lëkurën brenda 10 sekondave pas larjes, ndërsa fytyra të jetë akoma e lagur.

5. Pastrimi i dyfishtë

Duket se është e vërtetë që vetëm një mjet për pastrim të fytyrës mund të mos jetë i mjaftueshëm për t’i eliminuar të gjitha bakteret dhe papastërtitë nga fytyra juaj. Për t’u siguruar që fytyra juaj është me të vërtetë e pastër, pastrojeni dy herë. Kjo përfshin një mjet për pastrim të bazuar në vaj për të hequr grimin pastaj pason një mjet standard për pastrim me bazë uji për pastrim të thellë të lëkurës.

6. Banja deri në gjysmë të trupit

Shumica e banjave të njohura në Kore janë me ujë të nxehtë që sapo arrin deri në kërthizë, ndërsa pjesa e sipërme e trupit mbetet plotësisht e thatë. Thuhet se diferenca e temperaturës midis gjysmës së sipërme dhe të poshtme të trupit ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut, ndërsa avulli që vjen nga uji hidraton poret tuaja, shkruan Real Simple.

Të fundit

Këshilla për grim për femrave që kanë sy më të vegjël

Nëse keni sy të vegjël, grimi dhe theksimi i tepërt mund të kenë efektin e kundërt dhe sytë atëherë duken edhe më të vegjël Për të shmangur këtë, zbatoni këshillat e mëposhtme. Mos

Nëse vuani nga shenjat e plakjes, provoni këtë maskë

Shumë gra vuajnë nga shfaqja e shenjave të plakjes në pjesë të veçanta të fytyrës, gjë që i bën ato më të moshuara dhe më pak të bukura. Në vitet e fundit, përqindja e grave që vuaj

4 sekrete të freskisë që ju mbajnë të bukura

Numërimi i bekimeve tuaja është vërtetuar shkencërisht për lirimin e dopaminës – një hormon që ju bën të ndiheni të ngritur dhe pozitiv. Rachel Holm, themeluesja e Hanako, mësuesi i aro

Mbani lëkurën e pastër me lëvoret e mollës

Të gjithë dëshirojnë një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim. Fatkeqësisht, për shkak të ndotjes, konsumit të ushqimit jo të shëndetshëm dhe përdorimit të tepruar të produkteve t

Trendi më i njohur i manikyrit këtë pranverë

Tani për tani është koha ideale për të ngritur stilin tonë me ngjyra piktoreske dhe motive joshëse në një nivel krejt të ri. Pranvera është perfekte për të provuar trendët e rinj, veça

6 arsye përse lëkura juaj ka nevojë për vitaminë C

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës. Kjo vitaminë, shërben si anktioksidant dhe i jep lëkurës bardhësin

Info Tjera