Jetë https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/746303-637491232702614106-16x9-1.jpg

Mënyra juaj e të folurit tregon shumë për personalitetin tuajNjë i panjohur mund të marrë me mend se çfarë lloj temperamenti keni thjesht duke ju dëgjuar.

Emrat, foljet, mbiemrat, madje edhe shpejtësia me të cilën flisni mund të japin përshtypje për personalitetin tuaj.

Egzistojnë disa mënyra të të folurit që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni karakterin e dikujt.

Bright Side studioi disa gjetje kurioze rreth gjuhës që përdorim dhe dëshirojmë t’i ndajmë këto mendime me ju.

1. Gjuha e introvertëve priret të jetë më abstrakte.
Gjuha introverte dhe ekstroverte është shumë e ndryshme .

Të parët pëlqejnë të përdorin fjalë më abstrakte dhe të paqarta, ndërsa të dytat janë më konkrete dhe specifike me termat e tyre.

2. Introvertët priren të përdorin më shumë artikuj.
Ja një gjetje më kurioze. Introvertët kanë më shumë gjasa të përdorin më shumë artikuj që u referohen objekteve ose ngjarjeve individuale.

Gjithashtu, në fjalimin e tyre, ju mund të gjeni fjalë evazive, si ” ndoshta” ose “ndoshta. ”

Ekstrovertët do të thoshin: “Le të hamë ushqim.”

Introvertët do të thoshin: “Ndoshta mund të kemi një hotdog”.

3. Ekstrovertët përdorin më shumë fjalë kënaqësie.
Nëse introvertët futen në një dhomë së bashku dhe bisedojnë , ka një shans të madh që ata të fillojnë të flasin për zgjidhjen e problemeve, si: “Unë kam nevojë të ndryshoj kuzhinën në apartamentin tim të ri sepse është shumë e vjetër”.

Sidoqoftë, kur ekstrovertët flasin me njëri-tjetrin, ata preferojnë të mbulojnë shumë tema dhe të pëlqejnë tema për kënaqësitë e jetës : “Më pëlqen dhoma e madhe e jetesës në apartamentin tim të ri.”

4. Njerëzit me mendje të hapur priren të përdorin më shumë fjalë për shqisat.
Mënyra se si i zgjidhni fjalët mund të zbulojë se sa liberal jeni.

Njerëzit me mendje të hapur preferojnë të përdorin fjali që shfaqin shqisat dhe emocionet .

5. Njerëzit e shqetësuar kanë tendencë të përdorin fjalë që tregojnë zemërimin e tyre emocional.
Shpesh, njerëzit e shqetësuar kanë tendencë të përfshijnë në fjalën e tyre fjalë frike dhe shqetësimi.

Ata mund të thonë gjëra për veten e tyre, si: “Unë mbart një nivel trishtimi sot”.

Por edhe kështu, mos nxitoni të gjykoni një person nëse flet kështu. Të gjithë mund të ndihen keq ndonjëherë.

6. Njerëzit më të zellshëm priren të përdorin fjalë për arritje dhe gjëra të lidhura me punën.
Ju mund të dalloni njerëz të ndërgjegjshëm me fjalë që kanë të bëjnë me punën .

Njerëz të tillë janë të orientuar drejt rezultateve, kështu që studentët më të zellshëm preferojnë të përdorin fjali për arritjet më shumë sesa njerëzit e tjerë.

7. Njerëzit më të hapur ndaj përvojave kanë më shumë të ngjarë të përdorin fjalën “ne”.
Edhe përdorimi i fjalëve si “ne” në vend të “Unë” dhe “mua” mund të zbulojë një person më të orientuar drejt shoqërisë dhe me mendje të hapur.

Për më tepër, u vu re se pas një përmbysjeje kulturore, njerëzit priren të përdorin më pak “Unë” dhe preferojnë “ne”.

Kjo mund të jetë për shkak të një efekti të lidhjes shoqërore .

Të fundit

Njihuni me fshatin ku të gjithë jetojnë në të njëjtin vend

Të jetosh në fshat, larg zhurmës së qytetit, ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Kur jeton në fshat, i njeh të gjithë familjet dhe banorët, pasi shtëpitë janë shumë pranë njëra-tjetr

Triko me zinxhir, trendi më i ri i veshjeve të dimrit

Një nga veshjet më të rehatshme të dimrit janë trikot por tendencë e këtij viti janë ato me zinxhir. Janë mënyra më e bukur, komode dhe me stil në jetën e përditshme prandaj jo rastësis

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Destinacionet për tu vizituar këtë vjeshtë

Në asgjë do të vijmë të biem, dhe shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë shijuar tashmë pushimet e tyre. Nëse jeni një nga ata që kurseni një pjesë të pushimeve të tyre, ose të gjit

Qofte me perime dhe xaxiki

Për qoftet 2 kunguj mesatare 1 karrote 2 presh mesatarë 1 copë djath 2 vezë Majdanoz 4- 5 lugë galetë Kripë Per xaxiki 1/2 kastravec 1 lugë gjelle uthull e bardhë 200 gr kos grek ose salcë k

Info Tjera