Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/caj-me-kanell.jpg

Efektet pozitive nga përdorimi i kanellësKanella është përdorur prej kohësh në mjekësinë tradicionale në pjesë të ndryshme të botës duke përfshirë Kinën, Indinë dhe Iranin.

Sot, promovohet si një shtesë dietike për diabetin, sindromën e zorrëve të irrituara dhe probleme të tjera shëndetësore.

Erëza është përdorur për mijëra vjet dhe është marrë nga lëvorja e llojeve të ndryshme të kanellës.

Gjethet, lulet, frutat dhe rrënjët përdoren gjithashtu në përgatitjen e vakteve, por edhe për qëllime mjekësore.

Ka ndryshime në përbërjen kimike nga kanella në kanellë, si dhe nga pjesët e bimës së përdorur.

Lloji më i zakonshëm i kanellës që gjendet në kuzhina është kanella cassia (Cinnamomum burmannii ose Cinnamomum aromaticaum) e cila rritet në Azinë Juglindore.

Kjo kanellë i jep një aromë të këndshme ëmbëlsirave dhe pjatave të caktuara të këndshme, por nuk është aq e mirë për shëndetin sa Ceiloni (Cinnamomum zeylanicum ose Cinnamomum verum) i cili rritet kryesisht në Shri-Lanka.

Kanella e Shri-Lankës ndryshon nga varietetet e tjera.

Ka një formë karakteristike, ngjyrë më të çelët dhe shije delikate, dhe më e rëndësishmja, ka veti që janë të shkëlqyera për shëndetin dhe lehtësimin e sëmundjeve të ndryshme – është shumë më mirë se kanella cassia.

Kjo erëz ka përfitime të shumta kur bëhet fjalë për shëndetin tonë. Ka një efekt anti-inflamator, rregullon metabolizmin.

Është plot me antioksidues që janë të domosdoshëm për trupin tonë në luftën kundër radikalëve të lirë që e dëmtojnë atë.

Antioksiduesit ngadalësojnë plakjen dhe mbrojnë nga shumë sëmundje.

Ka veti antiinflamatore dhe ndihmon në luftimin e infeksioneve të ndryshme dhe riparon indet e dëmtuara.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës pasi zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve që kontribuojnë në dëmtimin e enëve të gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë që shkatërron atë të keq.

Rregullon metabolizmin duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj hormonit insulinë, i cili është përgjegjës për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave në trup, si dhe për transportin e sheqerit nga gjaku në qeliza.

Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak sepse një përbërës i kanellës vepron në qeliza për të imituar insulinën. Kjo përmirëson ndjeshëm thithjen e glukozës në qeliza, por ajo vepron më ngadalë se vetë insulina.

Ka një efekt pozitiv në sëmundjet neuro-degjeneruese që karakterizohen nga humbja progresive e strukturës dhe funksionit të qelizave në tru.

Dy llojet më të zakonshme të këtyre sëmundjeve janë Alzheimer dhe Parkinson.

Ndihmon në luftën kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore, përkatësisht cinnamaldehyde, përbërësi kryesor aktiv i kanellës, është përgjegjës për këtë. Trajton me sukses infeksionet e traktit respirator të shkaktuara nga kërpudhat, raporton Healthline.

Kjo erëz mbron nga kariesi dhe zvogëlon erën e keqe të gojës falë efektit antimikrob që vret mikroorganizmat dhe parandalon rritjen e tyre.

Ndihmon në humbjen e peshës, dhe është veçanërisht e efektshme në kombinim me mjaltin.

Kanella cassia përdoret jo vetëm për ushqim, por edhe për aplikim lokal.

Mund të aplikohet në lëkurë si ilaç kundër insekteve.

Kanella nuk duhet të teprohet

Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues (NCCIH) në SHBA paralajmëron se kanella cassia përmban kumarin, i cili mund të jetë toksik për mëlçinë nëse merret në sasi të tepërt ose për një periudhë të gjatë kohore.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera