Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/kumbulla2.jpg

Hani kumbulla çdo ditëKjo mbretëreshë e marmelatës është edhe zgjedhja e duhur kundër kapsllëkut.

Kumbulla është e pasur me vitamina C (5 deri 8 mg në 100 gr), vitamina B6, bakër, vitamina B2, vitamina B3, vitamina K, magnez, hekur, kalcium dhe kalium.

Është e pasur edhe me fibra si dhe është pemë me pak kalori.

Hulumtimet paraprake kanë bërë me dije se kumbulla forcon eshtrat, zvogëlon rrezikun nga prekja me kancer në zorrë të trashë, por, konsumimi i vetëm 12 kumbullave në ditë, për dy muaj rresht, ndikon në uljen e nivelit të kolesterolit të dëmshëm.

Dhe, aty nuk ndalojnë dobitë e kumbullës.

Me konsumimin e rreth 12 kumbullave të thara në ditë, përkatësisht 100 gr, për tre muaj shtohet dendësia e eshtrave.

Rreth 25 gramë kumbulla të thara, që është ekuivalent në tre fruta, do të na sigurojnë rreth 5 për qind të nevojave ditore për fibra, që për meshkujt nga mosha 19 deri 50 vjeçe është 25 për qind, e për femra të së njëjtës moshës është 7 për qind.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera