Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/green-tea-file-photo-1200.jpg

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limonÇaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës.

Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një listë të gjatë të përfitimeve të mundshme shëndetësore.

I pasur me antioksidantë:
Çaji jeshil dhe limonët janë të pasur me antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe problemeve kronike.

Nxit humbjen e peshës:
Studimet sugjerojnë që pirja e çajit jeshil mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore dhe dhjamit të trupit.

Disa studime mbi kafshët kanë zbuluar se përbërje të caktuara në limon mund të ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e shtimit të peshës.

Mbron nga diabeti:
Disa studime kanë lidhur pirjen e çajit jeshil me një rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2 dhe rezistencës ndaj insulinës.

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës: Studimet kanë zbuluar se konsumimi si i çajit jeshil dhe i limonit shoqërohet me përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe ulje të disa faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Ndihmon te shëndeti i trurit:
Pirja e çajit jeshil është e lidhur me një rrezik më të ulët të demencës, funksionit të trurit të dëmtuar dhe sëmundjes Alzheimer.

Studimet te kafshët gjithashtu sugjerojnë që përbërjet e gjetura në limon mund të përmirësojnë funksionin e trurit dhe të mbrojnë kundër sëmundjes Alzheimer.

Mund të rrisë imunitetin:
Limonët kanë shumë vitaminë C, e cila mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë në trajtimin dhe parandalimin e infeksioneve.

Përbërje të caktuara në çajin jeshil, të tilla si EGCG, mund të përmirësojnë gjithashtu funksionin imunitar.

Rrit nivelet e energjisë:

Çaji jeshil përmban kafeinë, e cila mund të ulë lodhjen, të rrisë gatishmërinë dhe të përmirësojë funksionimin njohës dhe fizik.

Mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka:
Pirja e çajit jeshil mund të jetë e lidhur me një rrezik më të ulët të gurëve në veshka.

Lëngu i limonit përmban gjithashtu acid, i cili mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka gjithashtu.

Mund të ndihmojë në mbrojtjen nga kanceri:
Disa studime sugjerojnë që limonët dhe çaji jeshil mund të zvogëlojnë rritjen dhe përhapjen e disa llojeve të qelizave kancerogjene.

Ju mban të hidratuar:
Pirja e çajit jeshil me limon mund t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar, gjë që mund të ndihmojë për shumë aspekte të shëndetit.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera