Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/woman-unable-to-sleep-768-780x439-1.jpg

Pse ngandonjëherë nuk flemë mirëÇrregullimet e gjumit nuk janë të rralla. Na është e njohur: jemi të shtrirë në shtrat, tepër të lodhur dhe – nuk mund të flemë. Gjithë natën rrotullohemi, nuk na zë gjumi, ndërsa të nesërmen jemi të dërrmuar

Statistikat tregojnë se çdo i treti njeri ka vështirësi me gjumin. Te çdo i dhjeti fjala është për problem serioz. Sidomos grave, nata shpeshherë u shndërrohet në lodhje të vërtetë.

Para se të merret ndonjë tabletë, duhet ndihmuar vetvetes, transmeton Telegrafi.

Pse aq shumë njerëz flenë keq?

Arsyet janë të shumta: shqetësimi, frika, fjalosja, problemet me mjete materiale ose hallet për të ardhmen. Pasoja: as në gjumë nuk mund të pushojmë së menduari. Me këtë stimulohen qelizat nervore në tru, të cilat sinjalizojnë: Kujdes! Zgjohu!

Një e katërta e të gjitha çrregullimeve të gjumit shkaktohet nga sëmundjet: nga dhembjet, nga tensioni i ulët i gjakut, nga çrregullimet hormonale, nga astma …

Kur të shkohet te mjeku?

Nga mjeku duhet kërkuar ndihmë ai që nuk mund të flejë për gjysmë ore, ai që fle më pak se 6 orë, edhe pse i duhet më shumë gjumë, ai që natën zgjohet së paku dy herë ose ai që zgjohet në orën 4 të mëngjesit dhe nuk mund të flejë më.

Çrregullimet e gjumit a janë trashëguese?

Po. Në 70 për qind të rasteve “struktura e fjetjes” gjenetikisht është e kushtëzuar.

A mund të sëmuresh nga gjumi i dobët?

Po, nëse kjo zgjatë më shumë se 4 muaj. Mangësia e gjumit ndikon keq te të menduarit, te kreativiteti dhe inteligjenca, zmadhon mundësinë e infarktit, ndërsa sistemi imunologjik dobësohet.

Kushtet atmosferike dhe hëna – a janë fajtorë për netët e pagjumë?

Ndoshta. Hëna e ndërron magnetizmin e tokës. Njerëzit e ndjeshëm nuk mund të flenë në kohën me hënë të plotë, kurse të tjerët në kohën me erë të fortë apo nga depërtimi i fortë i rrezeve të dritës.

Kur ndihmojnë hapet për gjumë?

Hapet për gjumë mund të merren në situata krize (në marrëveshje me mjekun). Sepse, “ndihmësit e vegjël” jo veç që çrregullojnë gjumin, porse edhe gëzimet jetësore. Veç kësaj, krijojnë varshmërinë dhe pas një kohe të shkurtë vetë nxisin çrregullimet e gjumit.

Meshkujt flenë më miri?

Po. Gratë shpeshherë janë të ngarkuara dyfish – me punë dhe me familje si dhe me çrregullimet hormonale.

Këshillë: Gjumi duhet të vijë spontanisht. Mund ta ndihmojnë edhe ushtrimet bioritmike, frymëmarrja e thellë dhe relaksimi i muskujve. /Telegrafi/

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera