Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/kefirok-750x500-1.jpg

Ushqimet e Shëndetshme që Ngrenë Humorin dhe Mbrojnë TrurinNë periudhat kur ndiheni të stresuar, në ankth e të mërzitur është shumë e thjeshtë që të drejtoheni tek ushqimi.

Është e vërtetë se këto reagime janë një lloj antistresi për njeriun, megjithëse marrëdhënia me ushqimin nuk është gjithnjë e thjeshtë.

Shpesh mund të gaboni duke zgjedhur atë të gabuarin e për pasojë mund të vuani pasoja në shëndet.

Pasoja që fillojnë duke shtuar në peshë apo duke zhvilluar sëmunjde të ndryshme, siç është diabeti që në të shumtën e rasteve shkaktohet nga ushqimi.

E kundërta ndodh kur konsumoni ushqimet  duhura.

Është shumë e thjeshtë të rregulloni humorin dhe orgizmin tuaj me ushqimet e duhura.

Mënyra e duhur e ngrenies ju ushqen trurin dhe mbush trupin me vitamina e pozitivitet.

Ekspertët i ndajnë në katër grupe të mëdha të cilat do t’i shpjegojmë mëposhtë në këtë artikull.

Ushqimet me omega-3

Ushqime të tilla si peshku apo apo arroët janë shumë të rëndësishëm në zhvillimin e trurt.

Duke luajtur kështu edhe një rol të rëndësishëm në shëndetin mendor.

Kjo vërtetohet edhe në një analizë të 26 studimeve të kryera në botë me rreth 150 mijë pjesmarrës.

Ekspertët konfirmojnë se konsumimi në sasi të mëdha të peshkut apo ushqimeve të tjera që përmbajnë omega-3 ndihmon kundër zhvillimit të depresionit.

Kjo yndyrë e shëndetëshme mborn membranat që transportojnë nutrientët tek qelizat e trurit, ulin inflamacionin dhe rrisin nivelet e serotoninës që është hormone i lumturisë.

Rekomandohet të konsumoni peshk të paktën dy herë një javë ku mund të zgjidhni sardele, salmon apo peshk ton.

Perimet jeshile

Për perimet jeshile flitet shumë e jo pa qëllim, vlerat e tyre për trupin nuk kanë fund.

Spinaq, brokoli, lakra, lepjeta, pazi apo cikore llojin zgjidhni ju, por është e rëndësishme që t’i bëni pjesë të ditës tuaj të përditëshme.

Të gjitha këto perime janë një burim i madh i folateve apo vitaminës B që është shumë e rëndsishme për trupin.

Në një studim mbi depresionin dhe ushqimin,  u gjet se ata që konsumonin më pak folate kishin më shumë probleme nga kjo gjendje.

Ndër të tjera konsumimi i pakët i folateve lidhet edhe me lodhjen dhe humbjen e memories.

Rekomandohet të konsumoni 400 mikrogramë folate në ditë që gjendet në një racion spinaq të gatuar.

Probiotikët

Mund të keni dëgjuar shumë për probiotikët dhe rolin e tyre në ndihmën ndaj sistemit tretës.

Probiotikët gjithashtu ndihmojnë në reduktimin e mendimeve negative që lidhen edhe me humorin e keq.

Këtu futet kosi apo kefiri dhe lloje të tjera bulmeti të fermentuar.

Ndaj të sëmurëve me depresion shpesh rekomandohen edhe kura me suplemente probiotikësh.

Kësthu që për të rritur humorin konsumoni një gotë kos pa yndyrë çdo ditë.

Mund të zgjidhni ta përzieni me fruta apo arrorë të ndryshëm.

Drithërat

Drithërat e plota janë një burim i vitaminës B janë një burim i rëndësishëm energjie për trurin.

Ato përmbajnë fibra dhe mbajnë nivelin e sheqerit në gjak në nivelet e duhura.

Kështu mundohuni të konsumoni çdo ditë edhe pak drithra ku përfshihet orizi kaf apo buka.

Alternativa të tjera me kosnum pak më të moderuar mund të jenë çokollatat e zeza, kafja apo çaji.

Edhe ky grup ushqimesh ndihmon në rritjen e humorit, por duket konsumuar me kujdes.

Ekspertët rekomandojnë rreth 28 gramë çokollatë të zezë në ditë ose rreth 150 kalori.

Ndërsa për kafen dhe çajin mos e kaloni masën e 1 filxhani në ditë./AgroWeb.org

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera