Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/baking-soda-water-and-wooden-spoon-thumb.jpg

Zbuloni që në javën e 10 të shtatzënisë nëse prisni vajzë apo djalëSapo mëson se në trupin tuaj po rritet një jetë, është thuajse e pamundur të presësh që javët të kalojnë për të mësuar nëse do të lindni një djalë apo një vajzë.

Testet e hershme që zbulojnë gjininë e foshnjes nuk janë një gjë e re, pasi gratë janë munduar që shekuj më parë të parashikojnë gjininë e foshnjes. Metoda e mëposhtme, ajo me sodë buke, thuhet të jetë më e sigurta nga të gjitha të paktën disi shkencërisht e bazuar sipsa metodë Shettles.

Ajo që ju duhet të bëni është të përzieni urinën me sodën e bukës dhe të prisni për një reaksion.

Nëse urina turbullohet dhe duket sikur krijon bulëza gazi, jeni në pritje të një djali, nëse tretja e sodës së bukës në urinë nuk shkakton asnjë reaksion atëherë ju prisni një vajzë.

Hormonet e shtatzënisë në urinën tuaj, bëjnë që kjo e fundit të hyjë në reaksion kimik me sodën e bukës sipas ndryshimit të pH (vajza është acid- njësoj si soda e bukës, prandaj nuk ka reaksion, ndërsa djali është alkali-ka reaksion).

Nivelet e hormonit të shtatzënisë HCG janë në kulmin e tyre në javën e 10 të shtatzënisë, ndaj ndoshta kjo është periudha më e mirë kur mund ta bëni këtë test në shtëpi.

Si bëhet testi:
Urinën e mëngjesit bëjeni në një gotë plastike sterile dhe në të hidhni dy lugë sodë buke.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera