Shëndeti https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/qumesht-mjalte-750x500-1.jpg

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumështSëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse ky organ, shumë i rëndësishëm, është në rrezik.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni gjithçka që mundeni për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes së zemrës.

Ju mund ta arrini këtë duke ndryshuar disa zakone të jetës që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj të zemrës.

Një studim i botuar së fundmi zbuloi se pirja e një gote qumësht çdo ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës.

Një studim i botuar në International Journal of Obesity zbuloi se pirja e qumështit në baza ditore është shumë e mirë për zemrën.

Studimi përfshiu rreth dy milionë të anketuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar dhe studiuesit zbuluan se të anketuarit që pinin të paktën një gotë qumësht në ditë kishin një rrezik prej 14 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së zemrës, raporton Best Life.

Përveç kësaj, konsumi i rregullt i qumështit gjithashtu nuk do të rrisë kolesterolin, dhe sipas Klinikës Mayo, kolesteroli i lartë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Por, megjithëse qumështi më parë konsiderohej të kishte një nivel të lartë të kolesterolit të qumështit, një studim i ri tregoi se njerëzit që pinë qumësht rregullisht kanë kolesterol të ulët dhe të mirë dhe të keq.

Produktet e tjera të qumështit mund të jenë të mira për zemrën tuaj.

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën The Lancet përfshiu 136.000 të anketuar nga 21 vende për një periudhë nëntëvjeçare dhe u tregua se konsumi ditor i produkteve të qumështit është i mirë për shëndetin e zemrës.

Sipas studimit, më shumë se dy porcione të produkteve të qumështit në ditë shoqërohen me një rrezik 22 për qind më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Për shembull, nëse pini një gotë kos në ditë, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të zemrës është 10 për qind më i ulët.

Departamenti i Bujqësisë i SHBA rekomandon që të rriturit të konsumojnë tre porcione produkte qumështi në ditë.

Do të ishte ideale të konsumoni produkte qumështi me pak yndyrë ose ato që kanë një përmbajtje të ulët yndyre, sepse produkte të tilla sigurojnë lëndë ushqyese kryesore pa yndyrë shtesë.

Nëse për ndonjë arsye nuk doni të konsumoni produkte qumështi, ministria deklaron që dieta juaj duhet të jetë e larmishme dhe e pasur me proteina, kalcium, kalium, magnez, vitaminë D dhe vitaminë A.

Të fundit

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera