Shkencë https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/smell-research-covid-teaser.jpg

Zbulohet mënyra për kthimin e nuhatjes pas COVIDStudime të shumta po bëhen për njerëzit që luftojnë për të rimarrë ndjenjën e tyre të nuhatjes pasi janë sëmurë me Covid.

Studiuesit sugjerojnë që njerëzit t’i nënshtrohen “trajnimit të nuhatjes” në vend që të trajtohen me steroid.

Ky është një proces që përfshin nuhatjen e aromave të ndryshme gjatë disa muajve për të rikualifikuar trurin për të njohur erëra të ndryshme.

Një grup ekspertësh ndërkombëtarë thonë se trajnimi për nuhatjen është shumë i thjeshtë dhe i lirë, ndryshe nga steroidet, që kanë efekte anësore të mundshme.

Humbja e nuhatjes është një nga simptomat kryesore të infektimit me koronavirus, së bashku me ethe dhe një kollë të vazhdueshme.

Në shumicën e rasteve, humbja e nuhatjes do të kthehet relativisht shpejt pasi të keni kaluar sëmundjen.

Por rreth 1 në 5 njerëz raportojnë se ende kanë probleme edhe pas 8 javësh pasi janë sëmurë.

Një trajtim që është përshkruar nga mjekët është një kurs ilaçesh të njohur si kortikosteroide, të cilat ulin inflamacionin në trup dhe përdoren tashmë për të trajtuar gjendje të tilla si astma.

Por Prof. Carl Philpott, nga Shkolla e Mjekësisë Norwich e Universitetit të Anglisë Lindore, i cili ishte pjesë e ekipit që shqyrtonte provat aktuale, tha se kishte shumë pak për të sugjeruar që kortikosteroidet do të ndihmonin në rikuperimin e nuhatjes.

“Dhe për shkak se ato kanë efekte anësore të mundshme, këshilla jonë është që ato nuk duhet të përshkruhen si një trajtim për humbjen e erës post-virale”, tha ai.

Efektet anësore të steroideve përfshijnë mbajtjen e lëngjeve, presionin e lartë të gjakut dhe problemet me ndryshimet e humorit dhe sjelljen.

Në vend të kësaj, studiuesit sugjerojnë “trajnimin e nuhatjes”.

Kjo përfshin nuhatjen e katër gjërave që kanë një erë të veçantë, lehtësisht të identifikueshme dhe të njohur.

Për shembull, portokall, nenexhik, hudhër ose kafe.

Nuhatini dy herë në ditë për disa muaj.

Prof Philpott tha se, studimi tregon se 90% e njerëzve e rikuperojnë plotësisht nuhatjen e tyre pas gjashtë muajsh.

Nëse nuk kthehet, ai thotë se “trajnimi për nuhatjen” ndihmon në rikualifikimin e rrugëve të nuhatjes së trurit për të njohur erëra të ndryshme.

“Ai synon të ndihmojë rimëkëmbjen bazuar në neuroplasticitetin; aftësia e trurit për të riorganizuar veten për të kompensuar një ndryshim ose dëmtim”, tha ai.

Të fundit

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971

Arktiku po ngrohet tri herë më shpejt se planeti që nga viti 1971, më shumë sesa besohej më parë, paralajmëron një raport i Monitorimit dhe Vlerësimit të Arktikut (AMAP). “Një përditës

Asteroidi më i madh se Statuja e Lirisë mund të futet sot në orbitën e Tokës

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit Tokë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore k

Të gjithë sytë nga qielli

Të mërkurën të gjithë sytë nga qielli, pasi do të ketë shumë surpriza. Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga k

Mbeturinat plastike do të kthehen në karburant për avionët

Studiuesit në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit kanë zhvilluar një metodë të re për shndërrimin e mbeturinave plastike në karburant avioni. Teknika, e detajuar të hënën në revistë

Shkencëtarët krijojnë bojën ultra-të bardhë që ‘freskon’ ndërtesat në verë

Shkencëtarët kanë krijuar një bojë ultra-të bardhë që mund të reflektojë 95.5 përqind të dritës së diellit që bie në sipërfaqen e saj. Kjo karakteristikë e mahnitshme bën që një s

Një asteroid i madh më 21 mars do të kaloj pranë Tokës

Asteroidi me gjerësi 900 metra do të kalojë pranë Tokës më 21 mars, por ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë arsye që njerëzimi të shqetësohet. Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njof

Info Tjera