Jetë https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/auto_felicitaY-oggi-pandemia1617435230.jpg

Si ka ndryshuar lumturia jonë?Ne e kërkojmë atë dhe e dëshirojmë deri në pikën që bëhemi skllevër të tiranisë së saj.

Lumturia është një mani e njëanshme, e njëjta që mohon emocionet njerëzore si dhimbja, dështimi dhe trishtimi, sepse sot të jesh i lumtur është më e rëndësishme se gjithçka.

Megjithatë, pse nuk ndihemi kurrë të kënaqur edhe pasi arrihet?

Çfarë është lumturia?
Mbase sepse kapitalizmi ka gjetur një mënyrë për të na shitur lumturinë dhe ne i kemi lejuar vetes të jemi të bindur se duke zotëruar të mirat materiale dhe përvojat e jetesës, njëra pas tjetrës, ne do të kishim mbushur boshllëqet dhe mungesat.

Dhe nëse e gjithë kjo nuk do të mjaftonte, vjen kujdesi për veten, meditimi, vëmendja dhe e gjithë kjo industri e lumturisë që na bën të jetojmë si robotë.

Gjithmonë me një buzëqeshje, optimist, proaktiv dhe produktiv.

A janë këto karakteristikat që na bëjnë njerëz të lumtur?

Për disa, lumturia vjen me arritjen e ëndrrave dhe dëshirave.

Por duhet të pyesim nëse këto janë vërtet tonat apo janë thjesht një produkt kulturor i ndikuar nga shoqëria në të cilën jetojmë.

Për shkak se është e kotë ta mohosh, se ne jemi të bombarduar me modele frymëzuese për të ndjekur.

Dhe arritja e tyre është ndoshta pika kulmore e pritjeve tona.

Atëherë ne e besojmë atë premtim dhe jemi të bindur se duke marrë ato rezultate mund të arrijmë lumturinë.

Pra, a është lumturia diçka më shumë sesa ndërthurja e suksesit në punë, njohjes dhe mirëqenies ekonomike?

Matja e lumturisë
Në të vërtetë, sot lumturia është e matshme.

Kjo demonstrohet nga Raporti Botëror i Lumturisë i cili jep një përgjigje për pyetjen më të ashpër, duke kombinuar parametra të ndryshëm si jetëgjatësia, liria personale, PBB e brendshme, nivelet e korrupsionit dhe sigurisë dhe gjithashtu efikasitetin e sistemit shëndetësor.

Pra, do të kuptoni se sa mund të ketë ndryshuar lumturia botërore si rezultat i urgjencës shëndetësore.

Duke parë rezultatet e vitit 2021, situata nuk ka ndryshuar aq shumë.

Finlanda është ende në krye të klasikes dhe arsyeja është e qartë: lumturia matet përmes treguesve që ndryshojnë kushtet ekonomike dhe gjithashtu përmbushjes personale.

Pikërisht aspekti ekonomik na bën të kuptojmë se posedimi material i të mirave dhe parave është i lidhur ngushtë me lumturinë.

Sigurisht që nuk është rastësi që vendet që kanë pushtuar kreun e raportit janë vendet më të pasura në botë.

Raporti botëror për lumturinë
Çfarë thotë Raporti Botëror i Lumturisë?

Më 20 Mars, me rastin e Ditës Botërore të Lumturisë, studiuesit nga Rrjeti i Zgjidhjeve të Qëndrueshme të Kombeve të Bashkuara botuan Raportin më të fundit Botëror të Lumturisë.

Rezultatet bazohen në një seri intervistash me popullatën në lidhje me cilësinë e jetës që ata jetojnë dhe presin.

Ajo që doli nga raporti është se ndërsa në disa vende pandemia ka hequr shpresën dhe lumturinë, në të tjera nuk ka ndryshuar shumë dhe në disa territore i ka bërë të moshuarit më të gëzuar.

Një paradoks nëse mendojmë se ato janë kategoria më e prekur nga Koronavirusi.

Vërtetë, rreziku i ndërlikimeve të virusit dyfishohet për njerëzit e moshuar, megjithatë ata janë më të lumtur sot sesa ishin disa vjet më parë.

Arsyeja për këtë duhet të gjendet në parametrat e përdorur për hartimin e raportit: të moshuarit e kuptuan që shoqëria po punonte për ta vazhdimisht dhe po bënte sakrifica për t’i mbrojtur ata.

Ata ishin, në fakt, marrësit e parë të vaksinës.

Dhe ata ishin përsëri protagonistët e thirrjeve të panumërta me video dhe telefonatave gjatë izolimeve të ndryshme; kjo situatë e lejoi atë të mbante kontakte me familjen e tij shumë më tepër sesa para pandemisë.

Përkundrazi, të rinjtë kanë pasur vitin më të vështirë, duke pësuar fillimisht reagimin nga puna, pastaj atë personal dhe emocional.

Por fakti më interesant, i cili konfirmon premisën tonë të gjatë mbi kuptimin e vërtetë të lumturisë, është se vendet që ishin në krye të renditjes kanë qëndruar atje edhe gjatë urgjencës shëndetësore.

A janë të gjitha falë sistemit shëndetësor efikas? Kjo sigurisht kontribuoi, pasi është një parametër shumë i vlerësuar.

Vendet më të lumtura në botë
Renditja e vendeve më të lumtura në botë e përpiluar nga Raporti Botëror i Lumturisë e sheh Finlandën edhe një herë të shkëlqyer.

Në 10 më të mirët gjejmë Islandën, Danimarkën, Suedinë dhe Norvegjinë.

Nga ana tjetër, Italia nuk është as në 20 të parët, por vendi i 25-të i fituar nuk është nënçmues duke pasur parasysh se, krahasuar me vitin e kaluar dhe pavarësisht Covid, ajo arriti të fitonte tre pozicione më shumë.

Pra, për të kuptuar se çfarë është në të vërtetë lumturia, duhet të shohim modelin finlandez?

Ne mundemi, por është automatike të pyesim pse vendi më i lumtur në botë është gjithashtu ai me nivelin më të lartë të vetëvrasjeve në mesin e popullatës në Evropë.

Ka shumë njerëz që kritikojnë këtë marrëdhënie lumturie duke i konsideruar të dhënat jo të besueshme.

Lumturia apo privilegji?
Por edhe nëse raporti i lumturisë botërore dështon, ne gjithmonë do të kthehemi në pikën e fillimit, sepse e vërteta është se as lista e vendeve më të lumtura në botë dhe parametrat e përdorur për ta përpiluar nuk na kanë dhënë një përgjigje adekuate.

Por mbase ata na kanë dhënë konfirmimin se lumturia është e lidhur në mënyrë të pashmangshme me kushtet ekonomike, fitimin dhe përmbushjen personale.

Prandaj është një ndjenjë e destinuar të përjetohet vetëm nga disa fatlumë të marrë nga një përzierje e kushteve të privilegjuara, siç demonstrohet nga vendet më të lumtura në botë.

Dhe atëherë mbase kjo është me të vërtetë lumturi, një privilegj i destinuar për disa, për ata që arrijnë të kultivojnë një sërë suksesesh, për ata që gëzojnë statusin dhe pozitat elitare, për ata që kanë shtëpi, vetura dhe para.

Dhe çfarë u mbetet të gjithë të tjerëve? Një alternativë pa kosto: një në të cilën mbizotërojnë dashuria, lidhjet dhe vëmendja për gjërat e vogla.

Të fundit

Njihuni me fshatin ku të gjithë jetojnë në të njëjtin vend

Të jetosh në fshat, larg zhurmës së qytetit, ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Kur jeton në fshat, i njeh të gjithë familjet dhe banorët, pasi shtëpitë janë shumë pranë njëra-tjetr

Triko me zinxhir, trendi më i ri i veshjeve të dimrit

Një nga veshjet më të rehatshme të dimrit janë trikot por tendencë e këtij viti janë ato me zinxhir. Janë mënyra më e bukur, komode dhe me stil në jetën e përditshme prandaj jo rastësis

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Destinacionet për tu vizituar këtë vjeshtë

Në asgjë do të vijmë të biem, dhe shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë shijuar tashmë pushimet e tyre. Nëse jeni një nga ata që kurseni një pjesë të pushimeve të tyre, ose të gjit

Qofte me perime dhe xaxiki

Për qoftet 2 kunguj mesatare 1 karrote 2 presh mesatarë 1 copë djath 2 vezë Majdanoz 4- 5 lugë galetë Kripë Per xaxiki 1/2 kastravec 1 lugë gjelle uthull e bardhë 200 gr kos grek ose salcë k

Info Tjera