Sofra jonë https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/11/qofte-696x392-1.jpg

Qofte me perime dhe xaxikiPër qoftet
2 kunguj mesatare
1 karrote
2 presh mesatarë
1 copë djath
2 vezë
Majdanoz
4- 5 lugë galetë
Kripë

Per xaxiki
1/2 kastravec
1 lugë gjelle uthull e bardhë
200 gr kos grek ose salcë kosi
Majdanoz
Hudhër
Kripë
Vaj ulliri

Përgatitja
Grijmë kungujt dhe karroten në rende, ndërsa preshët në feta të holla dhe shtojmë vezët, majdanozin, kripë, djathin, galetën.

Skuqim në temperaturë mesatare duke e hedhur brumin në tigan me anë të një luge.

Per tzatziki, grijmë kastravecin në rende dhe e lëmë të kullojë pak uji.

Shtojmë gjithë përbërësit e tjerë dhe servirim bashkë me qoftet.

Të fundit

Supë me krahë pule

Përbërësit: 200-300 gr krahë pule 2 dcl salcë domatesh 1 vezë 1 lugë ajkë 1 karotë majdanoz Krahët e pastruar zihen në 1. 5 lit ujë me karotë të kaluar në rende, kripë, vegetë. Përga

Niseni mëngjesin me smoothie me tranguj

Smoothie të gjelbra janë ushqime të plota, të pasura me fibra. Janë më të shijshme se sa duken, pasi në shije dominojnë frutat, ndërsa produktet e tjera të gjelbra balancojnë ëmbëlsinë

Çfarë duhet të ketë në sofër për Bajram?

A i keni provuar disa nga këto ushqime? Nëse jo, shkoni shpejt te fqinjët, urojani njëri-tjetrit Bajramin dhe kënaquni me këto shije të mrekullueshme Fitër-Bajrami është festa e madhe islame

Akullore me dy përbërës dhe pa sheqer

Akullore pa sheqer në 1 minutë!. A ju duket e pamundur? E megjithatë është e mundur!. E vetmja gjë që ju nevojitet janë banane dhe kakao. Kjo është një recetë shumë e lehtë, për sa koh

Kungulleshka me domate

Përbërësit për 4 persona: 8 kungullehska 300 gr domate 1 degë selino 20 gr pinoli 2 thelpinj hudhër 4 lugë gjelle vaj ulliri 1 tufë borzilok Kripë, piper sipas dëshirës Përgatitja: Presim

Kek me gliko portokalli – Receta plot shije

Kek me sherbet mund të keni provuar, madje edhe me lëng apo lëkurë portokalli. Dhe sigurisht që shija e tyre është perfekte, por sot iu sjellim një recetë pak më të veçantë. Keku me gliko

Info Tjera