Turizmi https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/11/turizmi-780x439-1.jpg

Destinacionet për tu vizituar këtë vjeshtëNë asgjë do të vijmë të biem, dhe shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë shijuar tashmë pushimet e tyre.

Nëse jeni një nga ata që kurseni një pjesë të pushimeve të tyre, ose të gjitha, për sezonin e ulët të vjeshtës, këto janë destinacionet tuaja.

Vende që nuk janë të mbipopulluara dhe që mund t’i shohim me qetësi të plotë.

Ka shumë vende ku mund të shkoni sezoni i vjeshtës, edhe pa bërë pa plazh.

Dhe do të keni avantazhin e madh se çmimet do të jenë shumë më të ulta.

Pa dyshim që është një ide e shkëlqyeshme të kurseni pushimet tuaja për atë kohë, sepse ato gjithashtu kanë shumë destinacione interesante.

Avantazhet e udhëtimit në vjeshtë
Megjithëse pothuajse të gjithë duan të bëjnë pushime në mes të verës për të shijuar aktivitete dhe të gjitha llojet e devijimeve në vendet e tyre të destinacionit, e vërteta është se ka shumë përparësi për të udhëtuar në vjeshtë.

Ne e dimë që ka aktivitete dhe gjëra që janë të rezervuara për sezonin e lartë, por e vërteta është se të udhëtosh në vjeshtë do të thotë të kursesh shumë kur punëson udhëtime, sepse është sezon i ulët dhe çmimet janë shumë më të ulta, si për të marrë biletën e avionit ashtu edhe për akomodimin.

Dhe kjo nuk është e gjitha, sepse gjatë vjeshtës do të kemi gjithashtu avantazhin e madh që turmat do të jenë shumë më të vogla, nuk do të duhet të bëjmë radhë për kaq shumë për të vizituar vendet dhe ne do të ecim më të qetë. Është një mënyrë më e relaksuar për të parë vendet turistike, duke u regjistruar në sezonin e ulët.

Plazhi aty pranë dhe në vjeshtë
Nëse nuk mund të shijonit seancat tuaja të plazhit gjatë verës, asgjë nuk ndodh, sepse edhe në vjeshtë keni destinacione për të qenë në gjendje të luajnë dhe shijoni pak diell, duke u rrezitur pas pjesës tjetër të njerëzve.

Mund të zgjidhni edhe midis destinacioneve të afërta ose të mëtejshme.

Nëse jeni gjithashtu një nga ata që vijnë nga një klimë e ftohtë dhe nuk mund të durojnë nxehtësinë ekstreme, atëherë është ideale të zgjidhni këtë herë kur nxehtësia nuk është aq e ngutshme.

Ishujt Kanarie ato janë një mundësi e shkëlqyer për shumë arsye. Ata kanë çmime shumë të volitshme, veçanërisht në sezonin e ulët, dhe gëzojnë një klimë të shkëlqyeshme gjatë gjithë vitit, kështu që ne mund të shijojmë plazhin qetësisht gjatë vjeshtës.

Meqenëse është sezon i ulët, ne mund të gjejmë më pak aktivitete dhe shërbime në hotele, por në këmbim do të kemi një qetësi më të madhe.

Një mundësi tjetër është të shkosh në ishujt e Mesdheut. Siçilia, Korsika, Santorini, Korfuzi, Mykonos ose Sardenja janë disa nga destinacionet e mundshme në vjeshtë.

Ne do të kemi të njëjtat karakteristika si në ishujt e tjerë, dhe kjo është se koha do të jetë më e butë, e përsosur nëse nuk mund të durojmë shumë nxehtësi dhe më pak turma në vendet më turistike.

Qytetet evropiane
Në vjeshtë kemi gjithashtu një kohë ideale për të vizitoni disa qytete evropiane.

Çmimet janë më të mira dhe radhët janë më të shkurtra kur bëhet fjalë për të parë monumentet më të shquara.

Përveç kësaj, ne do të kemi një klimë më të butë se dimri, i cili është mjaft i ftohtë në pjesë të caktuara të Evropës Veriore.

Londra është një nga ato qytete
Mund të vizitohet mirë në vjeshtë, kur koha është e butë. Do të kemi edhe shumë turistë, por nëse organizohemi mirë do të mund të shohim gjithçka.

Përveç kësaj, ne mund të shijojmë dritat e vjeshtës mbi qytet, dhe atë prekje të Londrës, kur moti i ftohtë fillon të mbërrijë.

Qytetet e tjera për t’u vizituar në vjeshtë mund të jenë Praga, e cila është e bukur në çdo kohë të vitit. Ne gjithashtu mund të gjejmë fluturime të lira në Edinburg, ose të shkojmë në Milano, kur nuk ka aq shumë njerëz.

Roma është gjithashtu një mundësi tjetër sepse në verë është shumë nxehtë për ta vizituar atë dhe radhët janë të pafundme. Shumica dërrmuese e qyteteve evropiane mund të vizitohen në vjeshtë dhe janë më mikpritëse.

Parqet e natyrës në vjeshtë
Parqet natyrore janë destinacione ideale gjatë vjeshtës, pasi ato janë të veshura me ngjyra që nuk i kanë pjesën tjetër të vitit.

Vende si Pylli Irati në Navarra Ata mund të jenë një destinacion i shkëlqyeshëm, për të parë se si toka është njollosur me një të kuqe të thellë për shkak të rënies së fletës.

Në La Garrotxa, në Katalonjë, ne mund të shijojmë disa pemë që janë njollosur në tone të arta dhe okër, duke krijuar një mjedis gati fantastik.

Parku Natyror Gorbeia në Vendin Bask është një tjetër nga ato vendet magjike ku do të bëjmë një mijë fotografi, pasi vendi bëhet një përzierje interesante e gjelbër, të kuqe dhe okër.

Destinacionet e pushimeve rurale
Një tjetër nga dhjetë më të mirët kur bëhet fjalë për të shkuar me pushime gjatë vjeshtës janë destinacionet rurale.

Në Spanjë kemi shumë prej tyre, dhe sigurisht që është një mundësi e shkëlqyer.

Pushimi në një mjedis natyror është i përsosur për pushime dhe në këto shtëpi rurale ne gjejmë gjithnjë e më shumë aktivitete dhe komoditete, nga një banjë në një pishinë të hapur ose aktivitete në male, të tilla si hiking ose hipur mbi kalë.

Të fundit

Destinacionet për tu vizituar këtë vjeshtë

Në asgjë do të vijmë të biem, dhe shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë shijuar tashmë pushimet e tyre. Nëse jeni një nga ata që kurseni një pjesë të pushimeve të tyre, ose të gjit

Cilat janë qytetet më të vizituara nga turistët në Kosovë?

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat e hotelerisë në Kosovë për tremujorin e katërt të vitit 2020, ku thuhet se numri i vizitorëve ishte 51 885, prej tyre 43.33%

Urat mbresëlënëse në Shqipëri që duhet ti vizitoni

Pas një periudhe të gjatë ku pandemia ka formësuar jetën tonë, duke na m byllur brenda, perspektivat e rihapjes dhe ngrohja e kohës na bën sërish ëndërrimtarë të aventurave tona të ardhs

Turistët nga Kosova shpëtuan këtë industri në Shqipëri

Kryeministri  i Shqipërisë, Edi Rama u tha vlonjatëve se hotelet ishin plot, megjithëse çmimet nuk u ulën. Shtetasit nga Kosova, por edhe shqiptarët në Shqipëri, shpëtuan turizmin në kët

Trendi i ri befasues i udhëtimit

A e keni kaluar ndonjëherë natën duke fjetur nën yje? Shumica e perëndimorëve të pasur as nuk e kanë menduar atë, duke zgjedhur në vend “luksin” e një dhome hoteli me katër mure dhe nj

10 qytetet më të sigurta në botë për vitin 2021

Cilat janë qytetet më të sigurta në botë për vitin 2021? Këtë na e zbulon një sondazh i fundit i Numbeo, baza më e madhe e të dhënave dhe informacioneve të azhurnuara në lidhje me kushte

Info Tjera