Jetë https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Carbon-Institute-Ecosystems-1600x900-1.jpg

Vetëm 2.8% e ekosistemit të planetit mbetet e paprekur nga dora e njeriutSipas studimit të fundit shkencor nga Universiteti i Kembrixhit, 2.8% e planetit mbetet ekologjikisht e paprekur, me popullata të shëndetshme të të gjithë kafshëve dhe bimëve.

Sipas shkencëtarëve, pjesët e vogla të planetit që nuk janë dëmtuar nga aktiviteti njerëzor gjenden kryesisht në zonat e pyjeve tropikale të Amazonës dhe Kongos, në pyjet dhe tundrën e Siberisë Lindore, në Kanadanë veriore, si dhe në Sahara.

Përveç kësaj, sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Forests and Global Change, speciet e huaja invazive, përfshirë macet, dhelprat, lepujt, dhitë dhe devetë, kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në speciet vendase në Australi, si pasojë shkencëtarët nuk gjejnë zona të paprekura në atë kontinent.

Studiuesit madje propozojnë të vendosin një numër të vogël të specieve të rëndësishme endemike në disa zona të shkatërruara, të tilla si elefantët ose ujqërit, një lëvizje që synon të rikthejë deri në 20% të sipërfaqes së tokës.

Analizat e mëparshme, të mbështetetura në imazhet satelitore, vlerësojnë se 20-40% e sipërfaqes së Tokës është prekur pak nga njerëzit.

Sidoqoftë, shkencëtarët në këtë studim të ri argumentojnë se pyjet, savanat dhe tundrat mund të duken të paprekura nga lart, por në tokë, speciet jetësore mungojnë.

Si për shembull, elefantët që shpërndajnë farërat më tokë dhe ujqërit që kontrollojnë popullatat e drerëve.

Shkencëtarët në alarm: Vetëm 2.8% e ekosistemit të
Vlerësimi i ri përkufizon hartat që tregojnë dëmet e shkaktuara nga njeriu, siç është zhdukja e kafshëve nga habitatet e tyre origjinale ose minimizimi i popullatave, duke rezultuar e pamundur ruajtja e ekosistemit të shëndetshëm.

Shkencëtarët madje vërejnë se analiza e re nënvlerëson zonat e paprekura, sepse shumë specie të kafshëve të humbura gjatë shekujve janë të pakta ose nuk njihen, ndërsa hartat e reja nuk kanë marrë parasysh efektet e krizës klimatike, e cila ka ndryshuar gamën e specieve në tërësi.

Është fakt, planeti po përballet me një krizë serioze të biodiversitetit, me shumë popullata të kafshëve të egra në prag të zhdukjes,nga luanët deri te insektet, kryesisht për shkak të shkatërrimit të habitateve për kultivim dhe ndërtim.

Disa shkencëtarë madje besojnë se ka filluar zhdukja e gjashtë masive e jetës në Tokë, me pasoja serioze për ushqimin, ujin e pastër dhe ajrin.

“Në shumë habitate që i konsiderojmë të paprekura mungojnë specie që janë kapur madje edhe kontrabandë nga gjuetarët, ose janë zhdukur për shkak të specieve të huaja ose sëmundjeve”, tha Dr.Andrew Plumptre, studiues në Zonat Kryesore të Biodiversitetit, për britaniken Guardian.

“Është mjaft e frikshme, sepse kjo tregon se vendet e vetme që kanë ekosisteme funksionale dhe që janë plotësisht të paprekura, janë të pakta. Ne jemi në dekadën ku Organizata e Kombeve të Bashkuara ka vendosur synim rivendosjen e ekosistemit dhe po përqendrohet në rehabilitimin e habitateve të degraduara. Ne duhet të mendojmë seriozisht për rehabilitimin e specieve në mënyrë që të mund të rigjenerojmë dhe rikrijojmë zonat me ekosisteme ekologjikisht të paprekura.”

Studimi, i botuar në revistën Frontiers in Forests and Global Change, ka përdorur harta të bazuara në Listën e Kuqe të IUCN. Shumica e të dhënave kanë të bëjnë me gjitarët, por gjithashtu përfshijnë zogj, peshq, bimë, zvarranikë dhe amfibë.

Shumë nga zonat e paprekura ndodhen në vendet e banuara nga komunitete autoktone. Analiza nuk ka përfshirë Antarktidën.

Të fundit

Njihuni me fshatin ku të gjithë jetojnë në të njëjtin vend

Të jetosh në fshat, larg zhurmës së qytetit, ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Kur jeton në fshat, i njeh të gjithë familjet dhe banorët, pasi shtëpitë janë shumë pranë njëra-tjetr

Triko me zinxhir, trendi më i ri i veshjeve të dimrit

Një nga veshjet më të rehatshme të dimrit janë trikot por tendencë e këtij viti janë ato me zinxhir. Janë mënyra më e bukur, komode dhe me stil në jetën e përditshme prandaj jo rastësis

Pija që lufton pagjumësinë

Kjo bimë mjekësore është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Gjithashtu ndihmon në problemet me traktin urinar, sëmundjet e mushkërive dhe lodhjen kronik

Ushtroheni por nuk shihni rezultate? 5 gabimet që po bëni

Këto janë gabimet më të zakonshme të të ngrënit që mund të bëjnë ata që ushtrohen. Marrja e tepërt ose e pamjaftueshme e proteinave Në rastin e parë, proteina shtesë ka shumë mundësi

Destinacionet për tu vizituar këtë vjeshtë

Në asgjë do të vijmë të biem, dhe shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë shijuar tashmë pushimet e tyre. Nëse jeni një nga ata që kurseni një pjesë të pushimeve të tyre, ose të gjit

Qofte me perime dhe xaxiki

Për qoftet 2 kunguj mesatare 1 karrote 2 presh mesatarë 1 copë djath 2 vezë Majdanoz 4- 5 lugë galetë Kripë Per xaxiki 1/2 kastravec 1 lugë gjelle uthull e bardhë 200 gr kos grek ose salcë k

Info Tjera