Kultura https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/10/640-0-61600b1716dc1.jpg

Dy gazetarët investigativë fitojnë Nobelin e Paqes për lirinë e shprehjes2 gazetarët investigativë Maria Ressa dhe Dmitry Muratov fituan çmimin Nobel për Paqe.

2 nobelistët fituan çmimin e paqes për përpjekjet e tyre për mbrojtjen e lirisë së shprehjes, një parakusht për çdo demokraci në botë.

Çmimi Nobel për Paqen është çmimi i 5 -të i shpallur në sezonin e Çmimit Nobel 2021.

Më 7 tetor, Komiteti Nobel i Akademisë Suedeze i dha Çmimin Nobel për Letërsinë 2021 shkrimtarit dhe romancierit.

Tanzania Abdulrazak Gurnah për veprat e tij që të demonstrojë depërtimin e tij të ashpër dhe të dhembshur në ndikimin e kolonializmit dhe fatin e refugjatëve në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve.

Më 6 tetor, Asambleja Nobel në Institutin Karolinska në Stokholm, Suedi dha Çmimin Nobel në Kimi për vitin 2021 për shkencëtarët Benjamin List dhe David WC MacMillan në njohje të “punës kërkimore të lidhur me procesin e zhvilluar një formë të organokatalizës asimetrike.

Më 5 tetor, Çmimi Nobel në Fizikë i vitit 2021 iu dha tre shkencëtarëve nga SHBA, Gjermania dhe Italia për të nderuar kontributet e tyre novatore në kuptimin shkencor të sistemeve komplekse fizike.

Në fillim të sezonit Nobel të këtij viti, më 4 tetor, Çmimi Nobel në Mjekësi iu dha dy shkencëtarëve amerikanë David Julius dhe Ardem Patapoutian për zbulimet e tyre të receptorëve për temperaturën dhe prekjen.

Sezoni i Çmimit Nobel 2021 do të mbyllet me shpalljen e Çmimit Nobel në Ekonomi më 11 tetor.

Të fundit

Romancieri nga Tanzania fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi i vitit 2021 i jepet romancierit Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromistë dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në gjiri

143 vjet nga themelimi i Lidhjes së Prizrenit

143 vjet më parë, pra më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare

Shqipëria kalon në natën finale të “Eurovision 2021”

Anxhela Peristeri ka siguruar biletën për finalen e madhe të “Eurovision”. Sonte u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”. Në këtë mbrëmje perf

Seriali i Netflix-i që do t’ju bëjë të ndiheni si detektiv

Mat gjendet në mes të një sherri dhe si pasojë vret shokun e vëllait të tij. Dënohet me katër vite burg për vrasje nga pakujdesia dhe kur del rinis jetën. Në momentin që mendonte se gjith

Dita Ndërkombëtare e Muzeut

Komuniteti i muzeve në mbarë botën shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Muzeut. Dita Ndërkombëtare e Muzeut u jep mundësinë profesionistëve të muzeve të takojnë njerëz dhe t’i informoj

Filmi i Etleva Kupsit në festivalin Ndërkombëtar në Kanada

“Rastësia Qëllimi i Zotit”, filmi me autore Etleva Kupsit do të jetë pjesë e Toronto International Women Film Festival në Kanada, një organizim që vlerëson punët e kineasteve nga

Info Tjera