Kultura https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/arbresh.png

Katër breza, një histori arbëresheGra të së njëjtës familje arbëreshe, katër breza të ndryshëm që i përkasin të njëjtës kulturë vijnë në një foto të vetme.

Në këtë material të Stella Selvaggi paraqiten gra të familjes së saj që mbartin kostumin arbëresh të Mongrasanos.

E para është gjyshja e saj, Carmela, e cila e ka veshur kostumin e saj të nuses në vitin 1938 në moshën në moshën 16-vjeçare. Më tej ky kostum është mbartur nga e bija Emilia (nëna e Stella-s), që në foto ka pozuar në moshën 18-vjeçarenë vitin 1958. Vetë ajo e ka veshur në vitin 1981, ndërsa e bija Elena, e katërta në radhë ka veshur kostumin e gjyshes tjetër arbëreshe, nga ana e të atit dhe fotoja e saj daton në vitin 1998-99. / Diaspora shqiptare

Të fundit

Dy gazetarët investigativë fitojnë Nobelin e Paqes për lirinë e shprehjes

2 gazetarët investigativë Maria Ressa dhe Dmitry Muratov fituan çmimin Nobel për Paqe. 2 nobelistët fituan çmimin e paqes për përpjekjet e tyre për mbrojtjen e lirisë së shprehjes, një par

Romancieri nga Tanzania fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi i vitit 2021 i jepet romancierit Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromistë dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në gjiri

143 vjet nga themelimi i Lidhjes së Prizrenit

143 vjet më parë, pra më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare

Shqipëria kalon në natën finale të “Eurovision 2021”

Anxhela Peristeri ka siguruar biletën për finalen e madhe të “Eurovision”. Sonte u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”. Në këtë mbrëmje perf

Seriali i Netflix-i që do t’ju bëjë të ndiheni si detektiv

Mat gjendet në mes të një sherri dhe si pasojë vret shokun e vëllait të tij. Dënohet me katër vite burg për vrasje nga pakujdesia dhe kur del rinis jetën. Në momentin që mendonte se gjith

Dita Ndërkombëtare e Muzeut

Komuniteti i muzeve në mbarë botën shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Muzeut. Dita Ndërkombëtare e Muzeut u jep mundësinë profesionistëve të muzeve të takojnë njerëz dhe t’i informoj

Info Tjera